Czym jest system WMS?

System WMS (ang. Warehouse Management System) jest to kompleksowy system informatyczny stworzony w celu nadzorowania i zarządzania procesami magazynowymi. Przy jego pomocy możemy znacząco usprawnić przebieg kompletacji zamówień na magazynie. Oprogramowanie umożliwia błyskawiczną wymianę danych, redukując jednocześnie ryzyko wystąpienia błędów.

Najczęstsze zastosowanie znajduje w branżach takich jak logistyka czy magazyn, ale nie tylko. Po programy WMS coraz chętniej sięgają także firmy z branży e-commerce. W obecnych czasach jego implementacja jest niemalże niezbędna dla poprawnego funkcjonowania zarówno dużych, jak i średnich sklepów internetowych. System WMS w dużym stopniu przyspiesza procesy związane z wysyłką towarów. A zatem w przypadku dużej ilości zamówień warto rozważyć wdrożenie tego typu rozwiązania. 

Jakie zadania spełnia oprogramowanie WMS?

Avovadosoft ankieta potrzeb klienta

Do głównych zadań systemu klasy WMS należy holistyczna koordynacja wszystkich procesów, które zachodzą w obrębie magazynu. Usprawnia działania związane z realizacją zamówienia: przyjęcie danego towaru, przechowywanie go w magazynie i wydawanie gotowej przesyłki spedytorowi. Co to oznacza? System WMS rejestruje w swojej bazie danych wszelkiego rodzaju towary, które trafiają do Twojego magazynu. Ponadto, pomaga określić, które miejsce będzie optymalne dla danego towaru, analizując jego różne parametry, a także daje możliwość wglądu w jego dokładną lokalizację. Dodatkowo, oprogramowanie WMS ułatwia pracownikom magazynu kompletację zamówienia – program ukazuje operatorowi optymalną ścieżkę kompletacji, co w bardzo dużym stopniu wpływa na sprawność przebiegu całego procesu.

Umożliwia również sortowanie produktów i ich podział na odpowiednie grupy oraz generowanie dla nich stosownych etykiet. Kolejną przydatną funkcją systemu magazynowego WMS jest inwentaryzacja towaru. Oprogramowanie daje nam możliwość określenia obecnych stanów magazynowych i (uwzględniając ich ilość) aktualizuje te dane na bieżąco. Ponadto system klasy WMS umożliwia dokonanie kontroli ilościowej i asortymentowej towaru, podczas której możemy zweryfikować zgodność zamówionego towaru ze stanem faktycznym. Zobacz więcej funkcjonalności systemu WMS tutaj.

system wms co to - wideo

Czy wdrożenie systemu WMS jest konieczne?

Obecnie znaczna większość firm korzysta z systemów do zarządzania magazynem, co niewątpliwie optymalizuje wszelkie działania w obrębie ich warehouse’u. Mimo tego, wiele firm w dalszym ciągu kultywuje tradycyjny sposób zarządzania magazynem. Stosują papierowe wydruki zamówień czy też system wydawania pracownikom poleceń w sposób ustny. Warto jednak mieć na uwadze, że podążanie tą ścieżką nie jest optymalne. Może się jednak dobrze sprawdzić w przypadku małych firm, gdzie pracownicy są w stanie z pamięci określić położenie danego produktu. Jednakże w obliczu rozwoju firmy, sytuacji odejścia pracowników, którzy znają topografię magazynu na pamięć czy wzrostu miesięcznego wolumenu wysyłek, niezbędna staje się implementacja systemu WMS. Automatyzacja procesów jest jedynym sposobem, aby zachować kontrolę nad wszystkimi procesami, które zachodzą w magazynie. Zapobiega to pomyłkom podczas kompletowania przesyłek, oraz przestojom w realizacji zamówień. Obecnie jesteśmy świadkiem zmiany nawyków konsumentów, którzy coraz chętniej decydują się na dokonanie zakupu produktu przez internet. Chcąc sprostać wymaganiom klientów, wdrożenie systemu WMS do Twojego magazynu jest koniecznością.

Jeśli chcesz sprawdzić ofertę systemu WMS, wypełnij ankietę, a my przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę!