Tej jesieni startujemy z projektem skupiającym się na serii materiałów publikowanych na naszym kanale YouTube. Mamy nadzieję, że będą swoistym poradnikiem dla wszystkich poruszających się w branży logistyka.

Dzisiaj skupimy się na kolektorach danych, czyli urządzeniach służących do wprowadzania i przesyłania danych najczęściej za pomocą skanera kodów kreskowych. Wyposażasz się w skaner magazynowy? Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas materiałem VIDEO! ?

Sama potrzeba wykorzystania kolektorów danych związana jest z kodami kreskowymi, które stanowią stały element w procesie obrotu towarami. To właśnie dzięki kodom kreskowym mamy możliwość identyfikacji danych produktów i na tej podstawie możemy przyporządkować im adekwatne cechy systemowe. Aby usprawnić pracę na magazynie warto zaopatrzyć się właśnie w taki skaner.

Kolektor danych – gdzie ma zastosowanie?

Wykorzystanie kolektorów jest wszechstronne, szczególnie w miejscach gdzie niezbędne jest gromadzenie i przesyłanie dużej ilości danych. Stąd też zastosowanie kolektora ma miejsce w takich obszarach jak:

 • logistyka – przyjęcia i wydania towarów,
 • magazyn – w zakresie operacji magazynowych, weryfikacji towarów, ilości i cen,
 • produkcja – przy zgłaszaniu usterek i rejestracji wyrobów,
 • spedycja – odczytywania etykiet towarów.

Wybór odpowiedniego urządzenia może przysporzyć o ból głowy. Aspekty, które należy wziąć pod uwagę to przede wszystkim:

 • rodzaj skanera,
 • system operacyjny,
 • ergonomia, czyli dostosowanie do pracy w trudnych warunkach przemysłowych,
 • pamięć,
 • rodzaj klawiatury i rozdzielczość ekranu,
 • baterię oraz jej żywotność,
 • komunikacja kolektora z komputerem lub lokalną siecią LAN.

Każdy z powyższych punktów szczegółowo omawia nasz doradca techniczno-handlowy ds. rozwiązań logistycznych – Krzysiek ?

Kolektor magazynowy a system WMS

Kolektor magazynowy stanowi element rozszerzający funkcjonalności systemu WMS. Jako przykład wskazać możemy nasz system AVOCADO Packing, który ma możliwość obsługi terminali i kolektorów danych / skanerów magazynowych / czytników kodów kreskowych, wózków kompletacyjnych, a także integracji z automatyką magazynową.

System uzyskuje dostęp do aparatu urządzenia np. w celu dodania zdjęć przyjmowanego na magazyn towaru (lub też w przypadku konieczności dodania zdjęcia uszkodzonego towaru) oraz dostęp do skanerów kodów kreskowych w smartfonach posiadających czytnik kodów. Nasi klienci w swoich magazynach korzystają także z urządzeń Zebra, które polecamy jako reseller oraz partner producenta. Są to najczęściej terminale mobilne do czytania kodów kreskowych, ale także bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia np. skanery mocowane na palec, okulary skanujące, tablety mocowane do wózków widłowych itd.

Ale dlaczego dobór czytnika kodów jest tak istotny? 

Nieodpowiednio wybrany kolektor to źródło frustracji pracowników. W konsekwencji widoczny jest spadek wydajności i brak płynności w zakresie wszelakich procesów. Aby praca np. magazyniera była łatwiejsza i zoptymalizowana, warto wyposażyć go we wskazane wyżej rozwiązania. Oczywiście zalecamy dokładne zapoznanie się z tematem i skontaktowanie się z wykwalifikowanym specjalistą.