Kody kreskowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Kody kreskowe to zdecydowanie jeden z najważniejszych wynalazków ubiegłego stulecia. Korzystanie z nich na co dzień ułatwia życie ludzkości na wielu różnych płaszczyznach. Z kodów kreskowych korzystają zarówno różnego rodzaju sklepy, jak i magazyny czy firmy spedytorskie. Z tego artykułu dowiesz się czym są kody kreskowe, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i w końcu – jak zyskać dzięki nim przewagę na tle konkurencji. Zostań z nami!

Czym są kody kreskowe i do czego służą?

Najprościej mówiąc, kod kreskowy to graficzna reprezentacja informacji o danym produkcie. Standardowy kod kreskowy składa się z kombinacji różnej grubości pasków oraz pustych pól. Odczytanie kodu kreskowego następuje przy pomocy specjalnego urządzenia – czytnika kodów kreskowych, który przy pomocy wiązki światła emitowanej przez czytnik pobiera zaszyfrowane informacje. Poniżej możesz zobaczyć ilustrację przedstawiającą przykładowy kod kreskowy UPC, a także z czego się składa. U góry znajduje się kod SKU informujący o unikalnych cechach produktu. To, jakie cechy uznamy za godne zamieszczenia w obrębie kodu SKU zależy od analizy jaką w tym kierunku wykonamy i oczywiście od naszej branży. W przykładzie zamieszczonym na ilustracji wzięto pod uwagę następujące kryteria produktu:

Typ Marka Model Kolor Lokalizacja,

tak więc dla Telefonu Komórkowego marki XYZ, model 87, o kolorze Perłowa Biel, który firma składuje w Magazynie nr 3, kod SKU może prezentować się w następujący sposób:

TK-XYZ-87-PB-M3

Kod UPC stosuje się w Ameryce Północnej, natomiast w Europie przyjęto do standardu kod EAN, którego funkcjonalność i budowa nie różnią zbyt wiele od kodu UPC.

kody kreskowe, kod kreskowy, kod upc, kod sku, kod ean, system wms, magazyn, logistyka, automatyzacja magazynu, oprogramowanie wms, wdrożenia systemów informatycznych

Korzyści z zastosowania kodów kreskowych

Korzystanie z kodów kreskowych pozwala w bardzo szybki i łatwy sposób dowiedzieć się wielu istotnych informacji na temat etykietowanej jednostki handlowej. Po zeskanowaniu kodu możemy natychmiast dowiedzieć się wszystkich informacji jakie firma posiada na temat danego produktu. Etykietowanie w ten sposób magazynowanych produktów to przede wszystkim błyskawiczna i bezbłędna identyfikacja towarów (o ile wcześniej we właściwy sposób przypisano odpowiedni kod UPC). Oznacza to olbrzymią oszczędność czasu – pracownik magazynu nie musi marnować czasu na otwieranie każdego produktu z osobna, by sprawdzić jaki dokładnie produkt znajduje się wewnątrz opakowania. Zamiast tego  całość (uzyskanie najistotniejszych informacji o produkcie oraz miejscu jego składowania w magazynie) trwa raptem kilka sekund. W parze z oszczędnością czasu idzie również wzrost wydajności pracy oraz oszczędność pieniędzy, ponieważ dzięki zastosowaniu kodów kreskowych pracownik będzie w stanie zrobić znacznie więcej w danym czasie. Wiele systemów WMS, jak chociażby nasze autorskie rozwiązanie WMS AVOCADO Packing, korzysta z technologii kodów kreskowych, co w ogromnym stopniu usprawnia tempo i wydajność pracy całego magazynu.

Teraz już wiesz czym są kody kreskowe oraz na czym polega specyfika ich działania, a także w jaki sposób korzystanie z nich usprawni pracę Twojego magazynu. Pozostaje tylko pytanie – co dalej? – Nie zwlekaj, porozmawiaj z naszym konsultantem i zacznij wcielać w życie swoje plany już dziś!