W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas korzysta na co dzień z API, tak naprawdę nawet o tym nie wiedząc. Podczas robienia zakupów, wykonując przelewy, czy nawet komunikując się przez internet ze znajomymi. Jednakże co to takiego? W tym artykule odpowiemy sobie właśnie na to pytanie. Wytłumaczymy również jak działa API, jakie są jego rodzaje oraz dlaczego jest tak ważne w dzisiejszym świecie.

Czym jest API?

API to skrót od Application Programming Interface i dosłownie oznacza Interfejs Programowania Aplikacji. Choć nazwa ta brzmi dość enigmatycznie, jest to nic innego jak interfejs (łącznik), który umożliwia aplikacjom komunikację ze sobą. Dzięki temu programiści są w stanie tworzyć nowe interakcje pomiędzy różnymi aplikacjami, z których korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Aby łatwiej sobie to wyobrazić możemy przyrównać API do pośrednika lub przejściówki. API określa, jakie rodzaje żądań i odpowiedzi są akceptowane między aplikacjami, co omówimy sobie szerzej w następnym akapicie. Komunikację poprzez API możemy przedstawić w następujący sposób:

API, Application Programming Interface, Interfejs Programowania Aplikacji, Integracje API

Na powyższym poglądowym schemacie działania REST API widzimy jak Client, którym jest urządzenie (np. telefon czy komputer) wykonuje żądanie do serwera, a następnie otrzymuje odpowiedź. Na co dzień korzystamy z API np. w wyszukiwarkach połączeń komunikacyjnych, czy porównywarkach cen. Również my, jako producent oprogramowania do optymalizacji procesów logistycznych, korzystamy z API do tworzenia integracji pomiędzy systemami (np. integracja systemu WMS Packing z systemem ERP Twojej firmy).

Jak Działa API?

Interfejs Programowania Aplikacji działa na zasadzie żądania (Request) i odpowiedzi (Response). Proces komunikacji pomiędzy aplikacjami za pomocą API możemy przedstawić w następujący sposób:

  • 1

    Przygotowanie żądania – aplikacja tworzy skrypt, który określa jakie dane chcemy pozyskać lub jakie określone działanie chcemy wywołać.

  • 2

    Przetworzenie zapytania – API przetwarza zapytanie oraz przekazuje informacje jakie działania ma dalej wykonać.

  • 3

    Wykonanie operacji – na podstawie wcześniej przetworzonej informacji zostają wykonane odpowiednie operacje (np. zwrócenie danych).

  • 4

    Tworzenie odpowiedzi – API generuje odpowiedź.

  • 5

    Interpretacja odpowiedzi przez Clienta wywołującego żądanie – Client odbiera dane oraz interpretuje je według danej logiki aplikacji.

Technicznie rzecz ujmując, API to kod, który kontroluje wszystkie punkty dostępowe danej aplikacji lub serwera. Do tych serwerów można wysłać zewnętrzne żądanie, które API obsługuje jako tłumacz. Następnie API prześle zapytania do aplikacji i pozwoli odesłać jej informację zwrotną. Interfejs Programowania Aplikacji odgrywa szalenie ważną rolę w nowoczesnej infrastrukturze internetowej, polegającej na różnych rozproszonych systemach, które działają w tym samym czasie. Muszą one być w stanie wymieniać informacje w szybki sposób.

Typy i Rodzaje API

Wyróżniamy kilka różnych rodzajów Interfejsów Programowania Aplikacji. Każdy z nich wykonuje w zasadzie te same czynności, jednak rodzaje tej technologii różnią się między sobą. Oto podstawowe rodzaje API wraz z objaśnieniem ich funkcji:

  • REST API – znane też jako RESTful API, to skrót od Representational State Transfer API. Ten rodzaj API używa funkcji HTTP do wykonywania żądań i otrzymywania odpowiedzi. REST opiera się na czterech różnych poleceniach HTTP: GET, PUT, POST oraz DELETE. Przykładem aplikacji, która korzysta z REST API jest chociażby Instagram, gdzie użytkownicy mogą przeglądać materiały wizualne (zdjęcia, filmy wideo). REST API zyskuje ostatnio na popularności również jako część usług sieciowych.

  • SOAP API – to skrót od Simple Object Access Protocol. W przeciwieństwie do REST, który narzuca pewną architekturę, SOAP to protokół, który trzyma się określonych, narzuconych standardów. SOAP jest zależny od systemów opartych na języku znaczników XML. Zazwyczaj wymaga również większej ilości danych, aby funkcjonować prawidłowo. Sporą zaletą tego rodzaju API jest fakt, że zapewnia dość wysoki poziom bezpieczeństwa, dlatego właśnie często znajduje użycie w Interfejsach Programowania Aplikacji przeznaczonych dla instytucji finansowych.

Przykłady zastosowań API

Interfejsy programowania aplikacji znajdują swoje zastosowania w wielu różnych branżach i spotykamy się z nimi praktycznie na co dzień. Poniżej prezentujemy konkretne przykłady rozwiązań, które istnieją właśnie dzięki implementacji API.

  • Funkcja “Zaloguj się za pomocą…” – świetnym przykładem wykorzystania API jest funkcja umożliwiająca zalogowanie się do aplikacji czy stron internetowych za pomocą konta Google lub Facebook. Dla wielu użytkowników jest to spora wygoda, ponieważ ta opcja odciąża go od konieczności konfigurowania nowego konta dla każdej witryny, zamiast tego dane są pobierane wprost z konta Google lub Facebook

  • Płatności elektroniczne – przykładem tego typu rozwiązań są dostawcy usług płatności przez internet jak: PayU, BLIK czy DotPay. Są one dostępne powszechnie w sklepach e-commerce i działają właśnie za pośrednictwem API. Dzięki integracji klienci mogą płacić za zakupy w sieci, bez konieczności ujawniania jakichkolwiek wrażliwych danych osobom nieupoważnionym. Niewątpliwie jest to funkcjonalność, bez której nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia!

  • Mapy Google – to aplikacja, z której z pewnością wielu z nas korzysta wręcz na co dzień. Jednakże dla innych firm, API Google Maps, to możliwość integracji tej funkcji do ich własnego oprogramowania, strony czy usługi, dzięki czemu nie muszą samodzielnie opracowywać jej od podstaw. Dobrym przykładem tego typu integracji może być aplikacja Uber. Wykorzystuje ona API Google Maps w celu udostępnienia użytkownikom i kierowcom znalezienie się nawzajem oraz planuje i optymalizuje trasę przejazdu.

  • Internetowe porównywarki – chodzi tu o wszelkiego rodzaju porównywarki cen lotów samolotowych, noclegów w hotelach czy aktualnych cen urządzeń elektronicznych. Tego typu witryny agregują i przeszukują wszystkie dane dzięki interfejsom API. Dzięki temu zapewniają dostęp do najnowszych informacji o dostępności danych usług czy produktów. Samodzielna i automatyczna wymiana informacji i zapytań interfejsów API istotnie redukuje czas i wysiłek związany z ręcznym sprawdzaniem wszystkich opcji.

  • System WMS AVOCADO Packing – nasze autorskie rozwiązania również korzystają z API. Dzięki Interfejsom Programowania Aplikacji możliwa jest integracja i swobodny przepływ danych pomiędzy systemem WMS Packing a innymi systemami jak np. system ERP, firmy spedycyjne, czy platformy e-commerce jak Allegro. Autonomiczna wymiana danych, czyli swobodna komunikacja pomiędzy systemem WMS, a systemem ERP Twojej firmy znacząco przyspiesza dynamikę pracy Twojej firmy i pozwala na zarządzanie procesami na zupełnie innym poziomie. Dowiedz się więcej o WMS AVOCADO Packing.

Dlaczego API jest tak ważne?

Obecnie na technologii API opiera się większość integracji aplikacji i systemów. To właśnie dzięki niemu możliwa jest wymiana danych pomiędzy systemami w sposób kontrolowany. Gdybyśmy chcieli komunikować się z innymi systemami bez użycia Interfejsu Programowania Aplikacji, musielibyśmy koniecznie znać ich budowę. Natomiast dzięki API nie ma takiej konieczności, gdyż interfejs określa zbiór pytań jakie możemy zadać serwerowi, jak również opis odpowiedzi i ich znaczenie. Dodatkowo, API poprawia również bezpieczeństwo systemu, z racji tego, że jest to komunikacja kontrolowana. Etap wywoływania API to dobry moment, by wdrożyć również zabezpieczenia szyfrujące, tokeny itp. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wyłącznie upoważniony personel ma dostęp do danych wygenerowanych przy jego użyciu. 

Z korzystaniem z technologii API wiąże się szereg różnych korzyści, w tym przede wszystkim przyspieszenie rozwoju aplikacji i usług. Programiści mogą w szybki i efektywny sposób wdrożyć lub zintegrować istniejącą już funkcjonalność do tworzonego przez siebie systemu. Wówczas nie muszą tracić czasu na pisanie kodu od zera. W efekcie przekłada się to również na obniżenie kosztów produkcji oprogramowania. Zależne są one między innymi od złożoności projektu oraz rodzaju zastosowanych technologii, które przekładają się na czas potrzebny na realizację projektu. Im więcej godzin zespół programistów poświęci na opracowanie i wdrożenie danego systemu, tym wyższa będzie jego ostateczna cena. Programiści zyskują sporo czasu poprzez pobieranie i implementowanie pewnych funkcji z innych miejsc, zamiast pisać je od nowa. 

API, Application Programming Interface, Interfejs Programowania Aplikacji, Integracje API

Generalnie, główną zaletą API automatyzacja i lepsza komunikacja. Interfejsy programowania umożliwiają różnym systemom, platformom i aplikacjom integrację, dzięki której mogą udostępniać między sobą dane oraz wykonywać różnego rodzaju zadania. API to niejako spoiwo umożliwiające różnym systemom (np. ERP, WMS czy platformom e-commerce jak Allegro) łączenie się ze sobą i łatwą interakcję. Interfejsy programowania aplikacji są niezbędnym elementem strategii automatyzacji procesów biznesowych, gdzie podstawą jest integracja systemów. Technologia API automatyzuje i zastępuje wykonywane ręcznie zadania, zapewniając przy tym płynną wymianę danych pomiędzy aplikacjami wykorzystywanymi w firmie.

Podsumowanie

Obecnie Interfejsy Programowania Aplikacji są kluczowym narzędziem w dzisiejszym cyfrowym świecie. Mamy nadzieję, że ten wpis przybliżył Wam temat API, a także wyjaśnił jakie daje możliwości i dlaczego jest tak ważne. Zachęcamy do zapoznania się bliżej z tematem API oraz do dalszego zgłębiania możliwości integracji systemów informatycznych. Zobacz jak nasze systemy zyskały i rozwinęły się dzięki integracjom za pomocą API tutaj. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej o naszych systemach!

Porozmawiajmy