System WMS – jaki budżet na niego przeznaczyć?
Podczas podejmowania decyzji o zakupie systemu WMS, jednym z bardzo istotnych aspektów jest jego cena. Pytanie “ile kosztuje system WMS?” z pewnością pojawiło się w Twojej głowie, jako jedno z pierwszych.
Aby odpowiednio przygotować się do wdrożenia systemu WMS, musimy znać jego cenę – w celu ustalenia budżetu, jaki możemy na niego przeznaczyć. Dobrze jest wykonać w tym kierunku wnikliwą analizę cen oprogramowania WMS różnych producentów.
Cena systemu WMS
W wielu przypadkach cennik nie jest dostępny na stronie. Aby uzyskać informacje o cenie systemu WMS, konieczne jest wpisanie danych do formularza na stronie internetowej firmy. Następnym krokiem jest kontakt telefoniczny bądź mailowy z konsultantem, który omówi z Tobą szczegóły i największe wyzwania, jakim co dzień stawia czoła Twoja firma. Dokładna cena systemu WMS zależy od bardzo wielu czynników.
Poniżej omówimy czynniki mające największe znaczenie przy określeniu ceny końcowej. Dodatkowo, zapraszamy do wypełnienia ankiety WMS , w której można zapoznać się z obszarami kluczowymi dla określenia kosztów zakupu oprogramowania.
Wpływ na cenę zakupu systemu WMS i jego wdrożenia w przedsiębiorstwie mają m.in.:
- wielkość magazynu (czasem znaczenie może mieć liczba kartotek magazynowych albo ilość SKU) lub liczba magazynów,
- liczba stanowisk operatorów (czyli pracowników magazynu – kiedy np. określamy liczbę licencji potrzebnych dla jednoczesnych użytkowników systemu),
- liczba pożądanych modułów (dla przykładu: obsługa podstawowych operacji magazynowych to standard w WMS, ale już obsługa np. reklamacji towarów lub serwisu, to już moduł dodatkowy, gdyż nie każda firma ma potrzebę obsługi takich procesów),
- integracji z innymi systemami (ERP, MES, e-commerce, systemami kurierów i spedytorów etc.),
- sposób licencjonowania i utrzymania oprogramowania (więcej o tym w kolejnych akapitach),
- oraz możliwości funkcjonalnych systemu (jeśli potrzebne są niestandardowe modyfikacje, indywidulane dostosowania, kastomizacja).
Ostatecznie cena systemu WMS może sięgać od kilkunastu do kilkuset tysięcy (włącznie ze sprzętem i synchronizacją z systemem ERP firmy). Bardzo często można spotkać się też z możliwością zewnętrznego dofinansowania lub rozłożenia tej kwoty na raty, co z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.
Koszty wdrożenia systemu WMS zależą także od wyboru infrastruktury informatycznej: czy wystarczające będzie dla nas rozwiązanie chmurowe – SaaS, czy też potrzebujemy rozwiązania On Premise?
Rozwiązanie chmurowe (Saas) jest tańsze, gdyż nie wiąże się z wydatkami na utrzymanie serwerów. Rozwiązanie On Premise, czyli instalowane lokalnie, zakłada natomiast infrastrukturę serwerową w naszej firmie (co jest znacznie bezpieczniejszą opcją dla własnych danych lub przechowywanych danych klientów, gdyż producent nie ma możliwości dostępu do żadnych danych wrażliwych). Przedsiębiorstwo staje się wtedy posiadaczem takiego oprogramowania, a nie tylko „wynajmującym” go użytkownikiem.
Główna różnica polega zatem na tym, że w modelu SaaS oprogramowanie dostępne jest przez Internet, pozostaje własnością producenta i jest przez niego utrzymywane. Natomiast model On Premise zakłada instalację systemu na infrastrukturze klienta i odtąd stanowi już jego własność.
Zatem przy finalnym określeniu ceny systemu WMS znaczenie ma także model licencjonowania, tzn. czy system WMS jest dostępny w subskrypcji (abonamencie) czy też nabywamy licencje na własność, bezterminowo.
Decyzja o implementacji systemu WMS powinna być przemyślana – daj sobie czas, rozeznaj się w ofercie jaką prezentują firmy IT i wybierz najlepszy dla siebie system WMS, który zaspokoi wszelkie potrzeby Twojego magazynu!