System klasy WMS – jak przygotować się do implementacji?

Aby usprawnić działanie swojego magazynu oraz zoptymalizować koszty związane z zarządzaniem, większość przedsiębiorstw korzysta z systemów klasy WMS. Czy oprogramowanie do zarządzania magazynem sprawdzi się i w Twoim przypadku? Przeczytaj ten krótki artykuł. Dowiesz się z niego, czy system WMS jest odpowiednim rozwiązaniem dla Twojej firmy oraz jak przygotować się do wdrożenia systemu WMS.

Jak wybrać odpowiedni system WMS?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę specyfikę procesów magazynowych oraz wielkość naszej firmy i branżę w jakiej funkcjonuje. Program WMS jest przeznaczony dla wszystkich firm, które posiadają magazyn i chcą usprawnić funkcjonowanie jego pracy. W większości systemów WMS dostępnych na rynku, istnieje możliwość personalizacji oprogramowania w taki sposób, aby wyjść naprzeciw wszelkim problemom z jakimi boryka się firma.

system wms, magazyn, logistyka, oprogramowanie wms, program wms, wdrożenia systemów informatycznych

Podczas wyboru odpowiedniego systemu klasy WMS powinniśmy kierować się kryteriami takimi jak:

 • Funkcjonalność i użyteczność programu. Warto sprawdzić czy zespół atrybutów systemu WMS odpowiada wyznaczonym i zakładanym potrzebom firmy.
 • Referencje branżowe kontrahenta. Referencje są bardzo istotną kwestią w dziedzinie wdrożeń systemów informatycznych. Rozbudowana sekcja referencji na stronie jest dla nas sygnałem, że dana firma jest rzetelna, a ich klienci zadowoleni ze współpracy
 • Parametryzacja oprogramowania. Powinna być prosta, a jednocześnie rozwiązywać problemy magazynu
 • Prosta integracja z systemem ERP. System WMS powinien w sposób ciągły współpracować z oprogramowaniem ERP, na którym pracuje nasza Firma. Płynny przepływ informacji między tymi programami to podstawa

System klasy WMS powinien obsługiwać wszystkie operacje magazynowe firmy oraz być zsynchronizowany z systemem ERP i innymi systemami koordynującymi procesy w przedsiębiorstwie. Warto też pozostawać w kontakcie z dostawcą i pamiętać o aktualizacjach. System WMS powinien rozwijać się razem z firmą!

System WMS – co warto wziąć pod uwagę?

Jak przygotować się do wdrożenia systemu WMS do Twojej Firmy? Weź sobie do serca wspomniane powyżej wskazówki, a także zadaj sobie kilka następujących pytań:

 • Jakie procesy ma obsługiwać system WMS?

  Zastanówmy się, jakich funkcjonalności oczekujemy od oprogramowania, biorąc pod uwagę wyzwania, którym na co dzień stawiamy czoła.

 • Jaka potrzeba biznesowa uzasadnia implementację systemu WMS?

  Cofnijmy się do momentu, kiedy pojawił się pomysł zaopatrzenia się w system WMS i przypomnijmy sobie, co dokładnie determinuje potrzebę wdrożenia nowego oprogramowania.

 • Jaki mamy budżet na wdrożenie i dalsze utrzymanie systemu?

  Następną kwestią, nad którą powinniśmy się pochylić, jest budżet, jaki planujemy przeznaczyć na cały projekt. Choć wycena z reguły jest indywidualna, w większości przypadków jest to koszt rzędu kilku tysięcy rocznie. W zależności od dostawcy, którego wybierzemy, ceny oraz dostępne pakiety mogą się różnić.

 • Z jakim systemem ERP nasz WMS będzie zintegrowany?

  Pomimo funkcjonalności systemu WMS, należy pamiętać, iż nie posiada on wielu funkcji oprogramowania ERP, np. obsługi księgowej. Oznacza to, że posiadanie systemu WMS nie zwalnia nas z korzystania z ERP, a sprawny przepływ danych pomiędzy ERP a WMS jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania naszej firmy.

 • Ile czasu planujemy przeznaczyć na wdrożenie systemu WMS?

  Kolejnym aspektem jest czas, w jakim planujemy zrealizować wdrożenie systemu WMS. Musimy liczyć się z tym, że jest to proces złożony, angażujący wielu ekspertów. Wymaga też długofalowej współpracy firmy zamawiającej system i realizującej wdrożenie.

 • Co dalej?

  Zastanówmy się, jakie mamy plany odnośnie firmy na najbliższe 2-3 lata. Warto zaplanować sobie rozwój systemów, na jakich pracujemy o kilka lat do przodu. Podczas konsultacji z naszym dostawcą weźmy pod uwagę także inne zmiany, które planujemy w najbliższym czasie.

Implementacja systemu WMS to bardzo poważna decyzja. Życzymy powodzenia w wyborze optymalnego rozwiązania!

Zachęcamy również do zapoznania się z innymi wpisami na naszej stronie:

>>> Gdzie sprawdzi się system WMS?
>>> 6 zadań jakie spełnia system WMS
>>> 5 etapów wdrożenia systemu WMS