Funkcje systemu WMS

WMS, jako system zarządzania magazynem, w głównej mierze zajmuje się kompleksową koordynacją wszystkich działań, mających miejsce w magazynie. Ze względu na swoją bardzo obszerną funkcjonalność i szeroki wachlarz zastosowań, system do zarządzania magazynem WMS może być rozwiązaniem wielu różnych problemów, z jakimi borykamy się w obrębie naszego magazynu.

Oprogramowanie WMS przede wszystkim wspomaga sprawniejsze działanie procesów związanych kompletacją zamówienia i spedycją. Program WMS rejestruje przyjęcie danego towaru przez operatora oraz informuje czy dany produkt jest w dalszym ciągu na magazynie. Oprogramowanie WMS może też udzielić nam informacji, w jakim miejscu znajduje się dany towar. Oprócz tego usprawnia cały proces wydawania gotowej przesyłki spedytorowi.

Poniżej prezentujemy 6 najistotniejszych funkcji systemu WMS, a także korzyści, jakie wiążą się z posiadaniem systemu WMS w magazynie:

przyjęcie towaru - system wms - system zarządzania magazynem

Program WMS dokonuje ewidencji wszelkiego rodzaju towarów w momencie przyjęcia ich do magazynu. Dzięki temu, mamy pełny pogląd na to, co dokładnie w danym momencie znajduje się na naszych półkach.

Zarządzanie lokalizacją towaru - system wms - system zarządzania magazynem

System do zarządzania magazynem pomaga określić, jakie miejsce będzie optymalne dla danego towaru. Uwzględnia przy tym jego różne parametry takie jak np. rozmiar, waga lub niestandardowa zawartość przesyłki, a także daje możliwość wglądu w jego dokładną lokalizację na magazynie.

Optymalna komplementacja zamówień system wms - system zarządzania magazynem

Oprogramowanie WMS ułatwia pracownikom magazynu proces kompletacji zamówienia. System ukazuje operatorowi optymalną ścieżkę przejścia po towaru w magazynie, co w znaczącym stopniu wpływa na sprawność przebiegu całego procesu kompletacji zamówienia. Np. w systemie WMS AVOCADO Packing dostępnych jest kilka rodzajów kompletacji, dostosowanych do procesów magazynowych w danej firmie.

Wysyłka towaru z magazynu system wms - system zarządzania magazynem

System do zarządzania magazynem WMS daje nam również możliwość sortowania towarów oraz logiczny ich podział na odpowiednie grupy. Oprogramowanie WMS pozwala również generować odpowiednie etykiety dla towarów. Praca w takim modelu znacząco ułatwia i porządkuje cały proces wysyłki towaru.

inwentaryzacja - system wms - system zarządzania magazynem

Dzięki współpracy z kolektorami danych służącymi do odczytywania kodów kreskowych znajdujących się na każdej paczce, system WMS pobiera wszystkie informacje na temat jej zawartości. Program WMS w błyskawiczny i do tego bezbłędny sposób robi to, co człowiekowi zajęłoby znacznie więcej czasu.

Kontrola jakości i asortymentu - system wms - system zarządzania magazynem

Dzięki programowi magazynowemu WMS mamy możliwość dokonania kontroli, podczas której możemy zweryfikować czy zamówiony towar jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Dodatkowe korzyści WMS

Kolejna ważna zaleta i funkcjonalność: system WMS zapewnia nam całościowy wgląd w pracę operatorów – mamy pełny pogląd zadań, jakie udało się wykonać poszczególnym pracownikom. Możemy dzięki temu zlecać kolejne zadania tak, aby  efektywnie wykorzystać czas pracy operatora. Ponadto, raporty (dashboardy) pochodzące z systemu możemy dowolnie konfigurować. Dostępne są w panelu zarządzania, a niektóre dotyczące pracy poszczególnych osób także w panelu operatora, dla pracowników magazynu.

Kolejną nieoczywistą korzyścią są mapy magazynu – „mapy ciepła”, czyli raport pokazujący, na których położeniach znajdują się towary najczęściej pobierane. Jest to wydatna pomoc przy rozlokowaniu towarów np. bliskie położenia dla towarów często rotujących.

Dodatkowo, poza powyższymi korzyściami, w systemie WMS AVOCADO Packing istnieje możliwość nadawania towarom tzw. kondycji (np. towary w kondycji handlowej lub marketingowej), co w praktyce oznacza, że ten sam towar w kondycji marketingowej nie będzie pełnoprawnym towarem do sprzedaży (np. próbki lub pełnowartościowy towar, ale z krótką datą ważności). Kondycje stanów magazynowych można zmieniać co będzie widoczne w historii zmian.

Jak widzisz, całkiem sporo korzyści płynie z wdrożenia systemu informatycznego WMS w magazynie. W dzisiejszych czasach chęć rozwoju przedsiębiorstwa nieodzownie wiąże się z implementacją programu WMS i korzysta z niego większość firm na rynku. Jeśli nie chcesz zostać w tyle, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już teraz!