Ile trwa wdrożenie systemu WMS?

Wdrożenie systemu WMS to proces niezwykle złożony i zaawansowany (przeczytaj wpis o etapach wdrożenia WMS). W tym artykule skupiliśmy się na tym, jak długo trwa wdrożenie systemu WMS i od jakich czynników zależy czas jego trwania. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się, ile czasu musisz poświęcić, aby wdrożyć system WMS w swoim magazynie.

Odpowiedź na tytułowe pytanie z pewnością należy do naszych ulubionych, ponieważ – to zależy. To zależy chociażby od branży w jakiej działa Twoja firma. System WMS będzie inaczej spersonalizowany dla magazynu przyprodukcyjnego dla producenta kosmetyków, a inaczej dla dystrybutora sprzętu AGD, czy pluszowych zabawek. Przykładowo, magazyn przyprodukcyjny zaopatruje produkcję w surowce, zatem musi być inaczej zorganizowany, mieć np. strefę naważania, co następnie musi znaleźć odzwierciedlenie w jednostkach w systemie WMS oraz posiadać integrację z systemem MES. Dodatkowym czynnikiem, który determinuje czas trwania implementacji jest wielkość Twojej firmy.

system wms, magazyn, logistyka, oprogramowanie wms, program wms, wdrożenia systemów informatycznych

To chyba oczywista kwestia, że w przypadku firmy, która zatrudnia wielu pracowników oraz posiada dużą ilość towarów na półkach, czas przeznaczony na wdrożenie będzie dłuższy, niż w przypadku firmy o mniejszym skomplikowaniu procesów. Ten ostatni czynnik jest o tyle kłopotliwy w ocenie, że często przedsiębiorstwo zatrudniające tylko kilka osób, potrafi mieć bardzo specyficzne i skomplikowane procesy zachodzące wewnątrz firmy, chociażby integracja z wieloma różnymi systemami zewnętrznymi, np. ERP, MES itd. Kolejnym aspektem, który znacząco wpływa na długość trwania całego procesu wdrożenia jest parametryzacja systemu WMS, czyli ilość modułów, które chcielibyśmy posiadać w naszej spersonalizowanej aplikacji do zarządzania magazynem. Każdy z wymienionych powyżej czynników w dużym stopniu wpływa na przewidywany czas wdrożenia oprogramowania WMS.

ile trwa wdrożenie systemu wms

W większości przypadków cały proces implementacji systemu informatycznego WMS trwa średnio od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W zależności od branży, wielkości firmy oraz ilości pożądanych modułów, czas ten może ulec wydłużeniu bądź skróceniu.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś dowiedzieć się więcej o systemach klasy WMS, a także ich wdrożeniach, zapraszamy do zapoznania się z resztą wpisów lub case studies na naszej stronie:

Gdzie sprawdzi się system WMS?
6 zadań jakie spełnia system WMS
Jak się przygotować do wdrożenia systemu WMS?