Ile trwa wdrożenie systemu WMS?

Wdrożenie systemu WMS to proces niezwykle złożony i zaawansowany (przeczytaj wpis o etapach wdrożenia WMS). W tym artykule skupiliśmy się na tym, jak długo trwa wdrożenie systemu WMS i od jakich czynników zależy czas jego trwania. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się, ile czasu musisz poświęcić, aby wdrożyć system WMS w swoim magazynie.

Odpowiedź na tytułowe pytanie z pewnością należy do naszych ulubionych, ponieważ – to zależy. To zależy chociażby od branży w jakiej działa Twoja firma. System WMS będzie inaczej spersonalizowany dla magazynu przyprodukcyjnego dla producenta kosmetyków, a inaczej dla dystrybutora sprzętu AGD, czy pluszowych zabawek. Przykładowo, magazyn przyprodukcyjny zaopatruje produkcję w surowce, zatem musi być inaczej zorganizowany, mieć np. strefę naważania, co następnie musi znaleźć odzwierciedlenie w jednostkach w systemie WMS oraz posiadać integrację z systemem MES. Dodatkowym czynnikiem, który determinuje czas trwania implementacji jest wielkość Twojej firmy. To chyba oczywista kwestia, że w przypadku firmy, która zatrudnia wielu pracowników oraz posiada dużą ilość towarów na półkach, czas przeznaczony na wdrożenie będzie dłuższy, niż w przypadku firmy o mniejszym skomplikowaniu procesów. Ten ostatni czynnik jest o tyle kłopotliwy w ocenie, że często przedsiębiorstwo zatrudniające tylko kilka osób, potrafi mieć bardzo specyficzne i skomplikowane procesy zachodzące wewnątrz firmy, chociażby integracja z wieloma różnymi systemami zewnętrznymi, np. ERP, MES itd.

system wms, magazyn, logistyka, oprogramowanie wms, program wms, wdrożenia systemów informatycznych

Kolejnym aspektem, który znacząco wpływa na długość trwania całego procesu wdrożenia jest parametryzacja systemu WMS, czyli ilość modułów, które chcielibyśmy posiadać w naszej spersonalizowanej aplikacji do zarządzania magazynem. Każdy z wymienionych powyżej czynników w dużym stopniu wpływa na przewidywany czas wdrożenia oprogramowania WMS.

W większości przypadków cały proces implementacji systemu informatycznego WMS trwa średnio od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W zależności od branży, wielkości firmy oraz ilości pożądanych modułów, czas ten może ulec wydłużeniu bądź skróceniu.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś dowiedzieć się więcej o systemach klasy WMS, a także ich wdrożeniach, zapraszamy do zapoznania się z resztą wpisów lub case studies na naszej stronie:

Gdzie sprawdzi się system WMS?
6 zadań jakie spełnia system WMS
Jak się przygotować do wdrożenia systemu WMS?

Porozmawiajmy przy darmowej konsultacji

    Zapoznałem/-am się ze zgodą o przetwarzaniu danych i ich administratorze

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany/-ana o przysługującym mi prawie dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania oraz żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma YOSI.PL z siedzibą w Krakowie, ul. Woronicza 7a. Pełne informacje dotyczące ochrony danych osobowych znajdują się tutaj: klauzula informacyjna