Efektywne magazynowanie towarów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia prawidłowej pracy przedsiębiorstwa. Monitorowanie stanów magazynowych pozwala uniknąć ryzyka braku danych towarów, a także zmniejsza straty związane z długich przechowywaniem artykułów cieszących się mniejszym zainteresowaniem. Na czym polega proces magazynowania i jaki jest jego przebieg? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat, aby poprawić wydajność swojego biznesu.
Czym są procesy magazynowe?
Zamierzasz otworzyć własną firmę i zastanawiasz się, co to jest proces magazynowania? Jest to jedno z pojęć, które powinien poznać każdy przedsiębiorca. Procesy magazynowe to podstawowe operacje, jakie mają miejsce w przedsiębiorstwach dysponujących własnymi magazynami. Sprawnie działająca przestrzeń magazynowa to podstawa w przypadku każdej takiej firmy, bez względu na branżę, w której działa. Prawidłowa praca magazynu ma bezpośredni wpływ na przepływ towarów, a ostatecznie wpływa nawet na zadowolenie klientów. Dzięki niej podmiot gospodarczy jest w stanie generować zyski oraz stawać się konkurencyjnym na rynku (dla obecnych oraz potencjalnych klientów). Nawet niewielkie uchybienia, jeżeli chodzi o procesy magazynowe, mogą więc mieć wpływ na całe przedsiębiorstwo.
Jaki jest przebieg procesów w magazynie? Poznaj je od podstaw
Mianem procesów magazynowych określa się wszystkie działania, jakie wiążą się z obsługą towaru na magazynie. Dotyczy to m.in. gromadzenia produktów, ale również:
Według jakich zasad przeprowadza się procesy magazynowe?
Podstawą jeżeli chodzi o procesy magazynowe bez względu na to, z czym się wiążą, jest przestrzeganie odgórnych zasad firmy. Te są określane indywidualnie przez każde przedsiębiorstwo. Dlaczego? Ponieważ każdy z podmiotów gospodarczych może np. korzystać z innych technologii, oprogramowania czy może dysponować innym wyposażeniem.
Co do zasady, wyróżnia się cztery etapy, na których realizuje się poszczególne procesy magazynowe. Dotyczą one odbioru towaru od dostawcy i przyjęcia go na stan magazynowy, przeniesienia produktów według wewnątrzfirmowych procedur, przygotowania zamówień dla klientów, a także ostatecznie – wysyłki gotowych zamówień. Składa się na niego kilka wymienionych wyżej czynności, o które musi zadbać przedsiębiorstwo. Zadbanie o każdy element jest niezwykle istotne, gdyż nawet najdrobniejsze niedociągnięcia w jednym z nich mogą prowadzić do opóźnień.
Odbiór towaru od dostawcy i przyjęcie go na stan magazynowy
Podstawą dla każdego magazynu są produkty. Zanim jednak się w nim znajdą, konieczne jest przyjęcie dostawy i towarów na stan magazynowy. Żeby przebiegało to sprawnie i bezproblemowo niezbędne jest opracowanie strategii organizacji przestrzeni i działań. Musi być ona na tyle uniwersalna, aby można było ją zastosować do mniejszych artykułów, ale także, aby sprawdziła się w przypadku dostaw wielkogabarytowych. Na tym etapie niezbędna może okazać się inwestycja w specjalne wyposażenie ułatwiające rozładunek np. wózki elektryczne czy platformy wysokościowe.
Przed przyjęciem towaru na stan warto zweryfikować, czy zgadzają się ilości ujęte w dokumentach przewozowych lub na fakturach. Należy także skontrolować stan produktów. Przyjęcie uszkodzonych produktów może wiązać się ze sporymi stratami dla przedsiębiorstwa, dlatego nie warto bagatelizować tej kwestii.
Przeniesienia produktów według wewnątrzfirmowych procedur
Przeniesienia wewnątrz magazynów dotyczą zwłaszcza rozbudowanych przestrzeni. Na tym etapie każdy towar otrzymuje swoją lokalizację, gdzie jest przechowywany do momentu złożenia na niego zamówienia. Zdarza się, że w przypadku niektórych firm produkty ze strefy rozładunkowej trafiają bezpośrednio do kompletacji, a następnie wysyłane są do klienta. Jest to sytuacja rzadka, chociaż jest to odpowiednie podejście w przypadku strategii Build to Order.
W przypadku magazynowania towarów uwzględniającego odrębne lokalizacje należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na konkretny asortyment. Produkty, na które jest duży popyt, powinny znajdować się blisko strefy pakowania i wysyłki.
Przygotowanie zamówień dla klientów
Procesy magazynowe uwzględniają również przygotowanie zamówień dla klientów. Tak zwana kompletacja może odbywać się na różne sposoby. Na magazynie mogą pracować pickerzy i packerzy. Pierwsi z nich odpowiadają na zbieranie produktów do zamówienia, drudzy na sprawdzenie zgodności, spakowanie i nadanie paczki. W mniejszych przedsiębiorstwach zdarza się, że jedna osoba kompletuje i pakuje zamówienia. Wówczas może towar z półek umieszczać bezpośrednio w paczkach kompletowanych do wysyłki lub zbierać go na specjalny wózek i dostarczać na strefę pakowania, gdzie przygotowuje przesyłkę. Wybór ścieżki kompletowania zamówień zależy od przedsiębiorstwa, jego wielkości oraz asortymentu, jakim dysponuje.
W celu usprawnienia kompletowania zamówień warto rozważyć wykorzystanie specjalnego oprogramowania. AVOCADO Packing to moduł, który w znacznym stopniu ułatwia proces przygotowania paczek do wysyłki. Wykorzystując system WMS, można zyskać znacznie większą kontrolę nad magazynem i procesami, jakie zachodzą w tej przestrzeni. Dużym udogodnieniem jest m.in. wyznaczenie optymalnej ścieżki, która pozwoli w szybkim tempie skompletować całe zamówienia dla klienta.
Wysyłka gotowych zamówień
Ostatni z procesów magazynowych to nadanie gotowej paczki do wysyłki. Przygotowane zamówienia oczekują na kuriera w specjalnie wyznaczonej do tego strefie. Podczas ich załadunku następuje kontrola, co odbywa się dzięki etykietom nadawczym. Także w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie AVOCADO Shipping. Dzięki modułowi możliwe jest szybkie generowanie etykiet według konkretnych wymagań kurierów oraz spedytorów. Dodatkowo klient od razu otrzymuje powiadomienie mailowe lub SMS z kodem do śledzenia swojej paczki.
Jak może zostać zoptymalizowana mapa procesu magazynowania?
Mapa procesu magazynowania uwzględnia w swym zakresie działania, które wiążą się ze składowaniem towarów w przestrzeni magazynowej. Są to czynności, które zaczynają się od przyjęcia dostawy, aż do momentu skompletowania paczki i wysłania zamówienia do klientów. Powinno być ona dostosowana indywidualnie dla każdej firmy.
Czy pracując z wykorzystaniem gotowej strategii, można ją przekształcić? Optymalizacja jest możliwa i wynika m.in. ze zmian rynkowych. Najczęściej dotyczy ona takich zmian jak:
Czy warto dążyć do usprawnienia procesów magazynowych?
Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, jak usprawnić proces magazynowania oraz czy jest to możliwe w dobrze prosperującym przedsiębiorstwie? Na zarządzanie przestrzenią magazynową i procesy, jakie w niej zachodzą, wpływa wiele różnych czynników. Jednak nawet w dobrze zarządzanej firmie można znaleźć obszary wymagające optymalizacji.
Przedsiębiorstwa, które chcą stać się konkurencyjne na rynku, powinny skupić się na automatyzacji procesów magazynowych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania np. AVOCADO. Ograniczając czynnik ludzki, można uniknąć przypadkowych błędów, a także oszczędzić czas. Wprowadzenie kontroli z zastosowaniem nowoczesnych technologii jest możliwe w odniesieniu do stanów magazynowych, zamówień, przesunięć magazynowych, a także nadawania przesyłek do klientów. Kompleksowe działanie eliminuje zbędne koszty, a także wpływa na zdecydowanie większe dochody firmy, do czego dąży każdy właściciel.