Prawidłowo zoptymalizowane procesy magazynowe to klucz do sukcesu przedsiębiorstwa. Szeroko rozumiana logistyka magazynowa to zagadnienie, które obejmuje zdecydowanie więcej aspektów niż tylko składowanie towarów. Dotyczy ona przepływu materiałów wewnątrz firmy i zarządzania nimi aż do momentu zrealizowania zamówienia. Sprawdź, jakie są cele logistyki magazynowej i zdobądź wszelkie niezbędne informacje na jej temat.

Logistyka magazynowa – co to jest?

Logistyka magazynowa to zbiór wszystkich procesów występujących w ramach przedsiębiorstwa, których celem jest organizacja oraz zarządzanie towarami. Zagadnienie to dotyczy również kwestii szeroko rozumianej obsługi produktów. Ta ma miejsce od momentu zaksięgowania produktów na stanie magazynowym, poprzez ich odpowiednie składowania aż do momentu wysyłki do klientów lub kontrahentów. Zgodnie z definicją logistyki magazynowej, odnosi się ona również do kwestii kontrolowania oraz monitorowania przepływu towarów. Są to wszelkie procesy zachodzące na etapie magazynowania produktów, jak również dostosowywania zasobów do aktualnego zapotrzebowania przedsiębiorstwa.

Logistyka magazynowa – dlaczego warto wdrożyć ją do swojej firmy?

Logika magazynowa pozwala zoptymalizować procesy związane z produktami (ich przepływem oraz magazynowaniem). Co więcej, wpływa ona na oszczędności w zakresie ogólnych wydatków firmy. W kontekście obsługi klienta logistyka pozwala natomiast poprawić jakość usług i zadowolenie klientów.

Konsekwentne wdrażanie działań z zakresu logistyki magazynowej wpłynie na ogólną efektywność podejmowanych działań oraz rentowność przedsiębiorstwa. Żeby zrealizować postawione sobie wyzwania, firma powinna:

  • optymalnie wykorzystywać przestrzeń magazynową, a razie potrzeby ją powiększać; dzięki temu będzie w stanie efektywnie zarządzać większą ilością towarów,

  • wykorzystywać sprzęt pomagający w przeładunku towarów oraz inwestować w nowe maszyny; wpływa to na znacznie przyspieszenie prac magazynowych,

  • wdrożyć nowoczesne metody pracy operatorów magazynowych; na tym etapie ważne może być opracowanie nowych procedur lub inwestycja w szkolenia pracowników, którzy dzięki nim będą pracowali wydajniej niż dotychczas,

  • organizować magazyn w taki sposób, aby zapewnić łatwy dostęp do towarów; dzięki temu usprawnia się proces wysyłki oraz eliminuje ewentualne błędy podczas pakowania,

  • wprowadzać procedury dbające o bezpieczeństwo pracowników, a także magazynowanych produktów.

logistyka magazynowa, system WMS, automatyzacja, zarządzanie, logistyka, magazyn, intralogistyka, IT w biznesie, integracje

Wpływ logistyki magazynowej na efektywność magazynową firmy

Logistyka magazynowa to obszerne zagadnienie składające się z wielu różnych procesów. Wszystko rozpoczyna się od przyjęcia towaru na stan magazynowy. Kolejną ważną kwestią jest samo rozmieszczenie produktów w taki sposób, aby ich kompletowanie i przygotowanie do wysyłki było sprawne i efektywne. Pozostałe procesy wiążą się m.in. z przygotowywaniem poszczególnych zamówień dla klientów, a następnie ich nadawaniem i wysyłką. Żeby uzyskać maksymalną wydajność magazynu, bardzo ważne jest wdrożenie odpowiednich optymalizacji każdego ze wspomnianych procesów.

Od czego zacząć, aby wprowadzić logistykę magazynową do firmy?

Podstawą w przypadku logistyki magazynowej jest odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni i układu  magazynu. Wymaga to uwzględnienia różnorodnych czynników. Zależą one od rodzaju prowadzonej działalności, a także wielkości firmy.

Najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania przestrzeni i wdrażania logistyki magazynowej to m.in.:

  • określenie rodzaju towarów, które trafią do oferty przedsiębiorstwa, a także ich ilości oraz specyfiki; należy zastanowić się, czy będą to produkty, które wymagają np. specjalnych warunków przechowywania,

  • prognozowanie liczby przyjęć i wydań towarów, a także obliczenie wskaźnika rotacji zapasów i wstępne prognozowanie zapotrzebowania na produkty,

  • oszacowanie powierzchni magazynowej, która będzie wystarczająca, aby pomieścić oferowane produkty,

  • opracowanie spisu czynności, które będą powierzane pracownikom obsługującym magazyn,

  • wyznaczenie strategii w zakresie organizacji oraz zarządzania przedsiębiorstwem,

  • inwestycja w oprogramowanie, które będzie wykorzystywane w firmie, dotyczy to takich systemów jak ERP czy WMS,

  • opracowanie strategii w zakresie składowania oraz przeładunku towarów (dotyczy to zarówno nowoczesnych systemów ułatwiających pracę, jak i specjalistycznych urządzeń).

Projektowanie przestrzeni magazynowej powinno być poprzedzone analizami w zakresie potrzeb przedsiębiorstwa oraz celów, jakie chce ono osiągnąć. Na tym etapie nie należy zapominać także o rozwoju firmy. Warto więc uwzględnić ewentualne plany rozbudowy w przyszłości. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie magazynu do zmieniających się potrzeb rynkowych.

Udogodnienia w zakresie magazynowania i przeładunku towarów

Ważnym aspektem w logistyce magazynowej jest uwzględnienie urządzeń, jakie będą wykorzystywane podczas przeładunku towarów. Konieczny jest także wybór odpowiednich systemów magazynowych. Ich zastosowanie wpływa na jakość pracy oraz szybkość realizacji zleceń.

System magazynowy powinien być dopasowany do typu działalności. Warto przy tym uwzględnić zastosowanie analizy ABC, która klasyfikuje towary według zapotrzebowania. Wówczas poszczególne towary lokuje się od najważniejszych do tych, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem. W przypadku sprzętu, który będzie wykorzystywany w przestrzeni magazynowej, warto rozważyć wdrożenie automatyzacji. Nowoczesne maszyny mogą w dużej mierze odciążyć pracowników, zwłaszcza jeżeli chodzi o powtarzalne czynności. Dodatkowo, jeżeli w magazynie będą znajdowały się:

  • ciężkie przedmioty, to pomocny może okazać się sprzęt do ich przewożenia,

  • wysokie regały, to niezastąpione będą specjalne dźwigi magazynowe.

Kompletowanie towarów do wysyłki i dystrybucja produktów

Sprawne kompletowanie zamówień, a także ich wysyłka wpływają bezpośrednio na efektywną pracę magazynu, a także doświadczenia i zadowolenie klientów. Podstawą dla tych procesów jest uporządkowanie przestrzeni magazynowej. Dotyczy to przede wszystkim sposobu układania towarów, a także podziału asortymentu według popytu.

Nie należy również zapominać o samym procesie kompletowania zamówień. W tym przypadku niezwykle pomocne okazuje się oprogramowanie AVOCADO z modułami Packing oraz Shipping. Dzięki ich wykorzystaniu firma ma możliwość szybkiego sprawdzania stanów magazynowych. Dodatkowo podczas pakowania, moduł Packing wyznacza optymalną ścieżkę potrzebną do skompletowania zamówienia. Z kolei drugi z modułów, czyli AVOCADO Shipping umożliwia integrację z kurierami oraz spedytorami. Dzięki temu prawidłowe generowanie etykiet jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Strategia dotycząca zapasów magazynowych – kontrola asortymentu i zarządzanie towarem

Zarządzanie stanami zapasów to kolejna z podstaw logistyki magazynowej. Dzięki wykorzystaniu AVOCADO Soft możliwe jest monitorowanie aktualnych stanów zapasów poszczególnych produktów. Przedsiębiorca zyskuje także kontrolę nad ładunkami, niezależnie od etapu łańcuchu dostaw.

Dlaczego sprawne zarządzanie zapasami magazynowymi ma tak duże znaczenie? Ponieważ pozwala na zachowanie ciągłości produkcyjnej i wysyłkowej. W sytuacji, w której zabrakłoby materiałów do dalszej produkcji, mogłoby dojść do opóźnienia dostaw. Monitorowanie zapasów magazynowych zapobiega także sytuacji, w której ich poziom byłby zbyt wysoki. Produkt może wówczas tracić na wartości, a dodatkowo koszty jego magazynowania będą bardzo wysokie.

Minimalizacja ryzyka podczas pracy na magazynie i przestrzeganie zasad

Prawidłowo zorganizowana logistyka magazynowa powinna wyróżniać się maksymalnym poziomem bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych, jak i samych produktów zlokalizowanych na magazynie. Bardzo ważne jest więc m.in.:

  • zminimalizowanie ryzyka wypadków – konieczne jest stosowanie się do przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej; bardzo ważne jest również przeszkolenie pracowników z zasad BHP i ich bezwzględne przestrzeganie w miejscu pracy;

  • zadbanie o bezpieczeństwo towarów – niezbędne jest inwestowanie w szkolenia pracowników, a także stosowania oznakowania (zwłaszcza w przypadku ciągów komunikacyjnych);

  • wdrożenie automatyzacji – część zadań magazynowych powierzona jest wówczas maszynom, co eliminuje możliwość wystąpienia błędu ludzkiego,

  • regularne monitorowanie stanu powierzchni magazynowej, a także wyposażenia – w razie konieczności zlecanie napraw lub wymiana poszczególnych elementów na nowe.

logistyka magazynowa, system WMS, automatyzacja, zarządzanie, logistyka, magazyn, intralogistyka, IT w biznesie, integracje

Logistyka magazynowa – podstawa każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa

Logistyka magazynowa jest bardzo złożonym zagadnieniem, które obejmuje wiele różnych elementów. Sporym utrudnieniem w tym zakresie jest stale rozwijający się rynek, a także konieczność dostosowania procesów firmowych do wymagań klientów. Oznacza to, że poszczególne procesy logistyczne mogą ulegać ciągłym zmianom.

Dużym ułatwieniem w zakresie logistyki magazynowej jest korzystanie z odpowiednio dopasowanego oprogramowania. Dzięki AVOCADO Soft przedsiębiorstwa mogą znacznie efektywniej zarządzać przestrzenią magazynową. Podczas kompletowania zamówień pracownicy szybko znajdą miejsca, w których znajdują się konkretne produkty. Dodatkowo system wyznacza najlepszą ścieżkę potrzebną do skompletowania zamówienia. Nie bez znaczenia jest integracja z systemami firm kurierskich i spedytorskich. Umożliwia ona automatyczne generowanie etykiet według wymagań przewoźnika. Klient od razu otrzymuje natomiast informację dotyczącą jego zamówienia, mailowo lub SMSem, dzięki czemu od razu może śledzić jego trasę. To z kolei wpływa na ocenę jakości firmy i jej konkurencyjność rynkową.