Intralogistyka to stosunkowo nowe zagadnienie, które funkcjonuje w obszarze logistyki i dotyczy głównie zarządzania przestrzenią magazynową i procesami w obrębie przedsiębiorstwa. Pozwala przedsiębiorstwu zyskać przewagę rynkową. Czego dokładnie dotyczy, jak przebiega i jakie ma znaczenie dla firmy? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest intralogistyka?

Intralogistyka to zgodnie z definicją to proces, który jest fragmentem większego działu, a dokładniej logistyki. Zagadnienie to koncentruje się przede wszystkim na organizacji transferu materiałów i informacji w strukturach przedsiębiorstwa. Bezpośrednio odnosi się do zadań magazynowych, takich jak przesunięcia wewnętrzne, wydania, kontrola zapasów i wiele innych.

Jakimi obszarami zajmuje się intralogistyka?

Intralogistyka dotyczy działań, które mają miejsce w przestrzeni magazynowej. Warto zaznaczyć, że zajmuje się ona przede wszystkim trzema najważniejszymi obszarami, do których zalicza się:

  • transport materiałów i towarów wewnątrz przedsiębiorstwa,

  • zarządzanie zapasami magazynowymi oraz przepływem informacji w firmie,

  • ogólnie pojęte monitorowanie magazynu.

Transport towarów obejmuje przede wszystkim przesunięcia ich w obrębie głównego magazynu. Jednak ten obszar intralogistyki może dotyczyć również przeniesień odbywających się między poszczególnymi zakładami produkcyjnymi oraz innymi magazynami należącymi do jednej firmy. Jeżeli ma ona kilka magazynów i dochodzi do przesunięcia towaru z magazynu pierwszego do magazynu drugiego, w którym są prowadzone dalsze prace produkcyjne, to wówczas jest to działanie, którym zajmuje się intralogistyka.

Drugi obszar dotyczy zarządzania zapasami i różnymi informacjami w przedsiębiorstwie. Prawidłowe funkcjonowanie firmy zależy m.in. od monitorowania przepływu towarów w jej obrębie. Dzięki temu zyskuje podgląd aktualnych stanów magazynowych, co pozwala kontrolować czy jest nadwyżka danego produktu, czy występują jego braki. Dodatkowo, jeżeli dane przedsiębiorstwo dysponuje więcej niż jedną przestrzenią magazynową, dzięki korzystaniu z doskonale dopasowanego oprogramowania możliwe jest dokładne sprawdzanie każdego z nich. W razie konieczności można też stwierdzić czy dany materiał lub produkt jest na wyczerpaniu i wtedy należy zdecydować się na jego dostawę.

Trzecim obszarem działań intralogistyki jest ogólnie pojęte zarządzanie magazynem. Dotyczy wszystkich operacji wykonywanych w ramach przestrzeni magazynowej. Może to być np. kompletowanie zamówień, zarządzanie lokalizacją produktów w magazynie, przyjmowanie i wydawanie towarów.

Intralogistyka, system WMS, magazyn, logistyka, logistyka magazynowa, automatyzacja, zarządzanie, IT dla biznesu

Jak poprawić intralogistykę? Proces optymalizacji

Poprawa jakości przepływu informacji w przedsiębiorstwie i rozbudowa sieci połączeń między poszczególnymi etapami produkcyjnymi zapoczątkowały koncepcję rozwoju logistyki i związanych z nią procesów. Jak poprawić intralogistykę, aby na 100% ją zoptymalizować i dopasować do potrzeb firmy? Przede wszystkim należy skoncentrować się na modernizacji i wdrażaniu nowych procesów czy rozwiązań. Dotyczy to m.in. coraz bardziej zaawansowanych systemów i udogodnień, które zwiększają ich skuteczność, i tym samym wpływają na konkurencyjność na rynku. Dążenie do optymalizacji intralogistyki obejmuje także opracowanie nowej strategii, zarządzanie transportem wewnątrz magazynu oraz modernizację urządzeń.

Opracowanie strategii z wykorzystaniem nowoczesnego oprogramowania

Intralogistyka wymaga umiejętnego planowania. Pozwala ono na zsynchronizowanie przestrzeni produkcyjnej z magazynową. Jednak wymaga to zacieśnienia współpracy między wspomnianymi działami firmy.

W przypadku większych przedsiębiorstw, gdzie przepływ informacji jest bardzo duży, często konieczne okazuje się wdrożenie odpowiedniego oprogramowania, którego poszczególne moduły będą kompatybilne. AVOCADO WMS zapewnia wysoką jakość zarządzania przestrzenią magazynową i przepływem informacji. Dane z poziomu systemu są dostępne zarówno dla osób zarządzających, jak i pracowników magazynu. Poszczególne moduły AVOCADO WMS pozwalają na dokładne śledzenie produktów i procesów, jakim są one poddawane. AVOCADO Packing podnosi wydajność magazynu. Oprogramowanie umożliwia stworzenie m.in. przejrzystego układu przestrzeni magazynowej. Produkty cieszące się największym zainteresowaniem lokowane są z przodu, a te rzadziej zamawiane przez  klientów, w dalszej części hali. Zyskuje się wtedy możliwość o wiele łatwiejszego kompletowania zamówień. Jest to możliwe przez wyznaczanie optymalnych ścieżek kompletowania przesyłek.

Intralogistyka, system WMS, magazyn, logistyka, logistyka magazynowa, automatyzacja, zarządzanie, IT dla biznesu

Zarządzanie transportem wewnętrznym

Proces optymalizacji intralogistyki wymaga również zastosowania odpowiedniego transportu wewnątrzmagazynowego. Wdrożenie automatyzacji jest szczególnie istotne dla przedsiębiorstw, które na co dzień wykonują wiele powtarzających się czynności. Liderami wśród firm w zakresie wdrażania automatyzacji stały się placówki, które dysponują magazynami paletowymi oraz magazynami z ładunkami ciężkimi. Wdrożenie nowoczesnego oprogramowania zwiększyło tam efektywność działania, jednocześnie poprawiając jakość obsługi.

Zarządzanie transportem wewnętrznym przez jego automatyzację jest równie istotne dla firm produkcyjnych. Takim firmom najbardziej zależy na prostym i szybkim przepływie materiałów z magazynów na linie produkcyjne. Mierzą się więc z wyzwaniem, którym jest zapewnienie ciągłości produkcyjnej. Co więcej, dotyczy to nie tylko wspomnianego dostarczania materiałów na linie produkcyjne, ale i uzupełniania stanów magazynowych.

Wykorzystanie maszyn wspierających pracowników

Jednym z ostatnich etapów wdrażania nowoczesnej intralogistyki jest stworzenie zrobotyzowanego magazynu. W takiej sytuacji przestrzeń magazynowa w dalszym ciągu obsługiwana jest przez pracowników, jednak ich pracę wspierają odpowiednie maszyny. Zadania powtarzalne i wymagające dużego udźwigu można wykonywać przy pomocy specjalnych robotów. Pracownicy natomiast wykonują wtedy bardziej złożone operacje. Intralogistyka mocno podkreśla, że to czynnik ludzki jest odpowiedzialny za efektywne działanie przestrzeni magazynowej. WMS AVOCADO Packing posiada możliwość integracji z automatycznymi urządzeniami magazynowymi. Zapewnia to wsparcie pracowników magazynu automatyką magazynową, czyli np. regałami karuzelowymi, na których towary przechowywane są wielopoziomowo i automatycznie udostępniają magazynierom wybrany towar potrzebny do kompletacji zamówienia. Praca przedsiębiorstwa może być o wiele efektywniejsza, jeśli pracownicy używają nowoczesnego oprogramowania oraz zaawansowanych technologicznie urządzeń.