Zarządzanie magazynem jest procesem ciągłym, wymagającym odpowiedniego zaangażowania całej załogi. Nie sposób mówić o możliwościach wzrostu efektywności w kontekście procesów zachodzących na magazynie, bez odpowiednio dobranych i zastosowanych rozwiązań technicznych i organizacyjnych. Istnieje wiele metod, służących, zwiększeniu wskazanej efektywności, ale my skupiamy się na uniwersalnych wskazówkach, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie: co należy zrobić, aby Wasz magazyn stał się jeszcze lepszy?

  1. Dostosowanie strategii logistycznej

Opracowanie strategii logistycznej powinno uwzględniać możliwości naszego przedsiębiorstwa i cele, jakie chcemy osiągnąć. Najważniejsze jest tutaj odpowiednie zaprojektowanie procesów logistycznych w taki sposób, aby zrealizować wymagania naszego Klienta i zminimalizować możliwość pojawienia się błędów. Uwzględnić należy tzw. przepływy fizyczne, czyli przepływy, które stanowią podstawę utrzymania prawidłowego stanu zapasów czy ilości dóbr, jakie dostarczamy do Klienta. Wymiana informacji, a szczególnie zaprojektowanie prawidłowego ich przepływu w magazynie, jest podstawą niezawodnego systemu informacji logistycznej.

Elementy dodatkowe, ale również determinujące strategię logistyczną to:

  • koszty – odpowiednia minimalizacja kosztów logistycznych przyczynia się do wzrostu zysków i obniżek cen dla Klientów,
  • obsługa klienta – dbałość o takie aspekty jak: weryfikacja czasu dostawy, czasu realizacji całego zamówienia i stanu zapasów na magazynie pozwalają na utrzymanie przewagi konkurencyjnej,
  • jakość i czas – dostosowanie działań logistycznych w celu pozyskania dóbr o możliwie jak największej jakości, z uwzględnieniem strategii opartej na szybkiej dostawie produktu,
  • technologia – wykorzystanie najnowszej technologii, która dzięki swojej automatyzacji pozwala na sprawne magazynowanie, pakowanie czy rozpoznanie produktu, mowa  tutaj również o aplikacjach takich jak AVOCADO Packing

Warto pamiętać, że zaprojektowanie i wdrożenie strategii idealnej jest wręcz niemożliwe, jednakże dbałość o wysoki poziom obsługi Klienta oraz koszty, jakie przedsiębiorstwo ponosi w związku z jego obsługą, pozwoli wypracować optymalne rozwiązanie.

2. Kontrola jakości, a minimalizacja liczby błędów w zamówieniach 

Stały monitoring i kontrola jakości produktów to niezwykle ważny proces w kontekście zarządzania magazynem. Dobra, które znajdują się w magazynie powinny być weryfikowane z uwagi na aspekt ilościowy oraz jakościowy. Eliminuje to ryzyko powstawania niezgodności, co do ilości sztuk posiadanego towaru w zasobach przedsiębiorstwa czy towarów, które mają wady produkcyjne. Należy pamiętać, że sprawdzanie uszkodzeń powinno mieć miejsce zarówno w zakresie opakowań zbiorczych jak i w przypadku jednostek. Konsekwencją przeprowadzenia kontroli jakościowej oraz ilościowej jest przyjęcie magazynowe. Pojawiające się rozbieżności powinny być zaprotokołowane.

W zakresie kontroli warto zwrócić uwagę na składowanie towaru, gdyż jest to moment wymagający nieustającej weryfikacji towarów i przestrzeni magazynowej. Należy upewnić się, że składowany towar jest odpowiednio chroniony przed czynnikami zewnętrznymi: czy sam produkt bądź opakowanie nie uległo jakimkolwiek zniszczeniom. Ograniczenie błędów w zamówieniach, to również praca nad etapem kompletacji zamówień i wydań magazynowych. Tutaj następuje rzeczywista weryfikacja kontroli jakości poprzez m.in.: kontrolę ilościową (zamówienie vs. stan faktyczny), prawidłowość pakowania, naklejania etykiet i zabezpieczenia ładunku.

3. Ustrukturyzowanie przestrzeni w magazynie

>Efektywność magazynu jest ściśle związana z organizacją i wykorzystaniem przestrzeni magazynowej. Aby rozsądnie wykorzystać dostępny obiekt, należy na poziomie planowania i tworzenia struktury naszej organizacji rozważyć aspekty takie, jak przepływ ludzi i towarów. Analiza procesów zachodzących w magazynie umożliwi przygotowanie stref dla każdej grupy czynności, jak np. kompletacja zamówień czy ich wysyłka. Niezbędnymi kwestiami przy strukturyzacji obszaru magazynu mogą być także czynności takie jak: adresowanie produktów i planowanie ścieżek logistycznych.

4. Organizacja produktów zgodnie z podziałem na klasy logistyczne

Składowanie towarów, z uwagi na charakterystykę produktów oraz obowiązujące wymogi sanitarne, to wyzwanie dla pracy magazynu. Przechowywanie np. żywności powinno być dostosowane do rodzaju przestrzeni magazynowych, czyli takiej, która jest przeznaczona dla towarów niechłodzonych i chłodzonych. Odpowiednie przechowywanie danych towarów i ich uporządkowanie to redukcja czasu niezbędnego do realizacji procesów logistycznych. Organizacja magazynu powinna uwzględniać rozdzielenie towarów z racji na grupy asortymentowe, co pozwala na wydajniejszą kompletację zamówień, ponadto zabezpieczenie towarów przed wzajemnych negatywnym oddziaływaniem na siebie pozwala eliminować ryzyko utraty właściwości produktu. Efektywny magazyn to również taki, gdzie zostało przemyślane rozmieszczenie towarów ze względu na ich masę. I tak na przykład towary cięższe powinny znaleźć się na dole, a lżejsze na górze.

5. Inwestycja w sprzęt i oprogramowanie magazynowe

Wdrożenie odpowiednio dostosowanych technologii takich jak: podnośniki, komputery mobilne, kolektory magazynowe (o których można dowiedzieć się więcej TUTAJ) czy system WMS to rozwiązania, które pozwalają pracować sprawniej i generować zyski. A skąd pewność, że inwestycja w WMS coś zmieni? Dlaczego jest tak głośno o automatyzacji procesów magazynowych?

WMS i jego potencjał: Jak inni usprawniają procesy logistyczne? PRZECZYTAJ

Jednak samo oprogramowanie bez odpowiedniego sprzętu nie jest w pełni efektywne. Urządzenia takie jak na przykład kolektory niezbędne są do pobierania i wyświetlania danych. Trudno jest mówić o zwiększeniu efektywności pracy magazynu bez wykorzystania nowych technologii.

6. Metoda cross-docking – może czas ją zastosować?

Cross-docking to nic innego jak przeładunek kompletacyjny, gdzie istotę stanowią działania związane z rozładunkiem, załadunkiem, segregacją bądź też połączeniem towarów. Realizacja tych czynności odbywa się bezpośrednio pomiędzy danymi środkami transportu jak wagony kolejowe czy ciężarówki, ale co ważne następuje tutaj wykluczenie składowania. Dzięki zastosowaniu metody cross-dockingu mamy możliwość zgromadzić towary w jednym miejscu po uprzednim zebraniu ich z miejsc rozproszonych oraz doręczenie produktów odbiorcy, Tak więc wykorzystanie tej metody logistycznej to szybsze dostarczenie towaru do Klienta. Dzieje się tak, ponieważ nie ma tutaj gromadzenia dóbr w magazynie. Dodatkowy atut to obniżenie kosztów z racji na brak potrzeby składowania.

Metoda ta wydaje się być świetnym rozwiązaniem, należy jednak pamiętać, że zastosowanie takiej metody wiąże się z bardzo dobrze skoordynowanymi procesami wewnątrz przedsiębiorstwa. I tak na przykład planowanie ilości danych surowców czy produktów, które należy zamówić od dostawców jest istotą kompletacji zamówień dla finalnego odbiorcy. Błędy we wskazanym procesie mogą skutkować brakiem lub nadmiarem towarów.

Cross-docking to rozwiązanie, które szczególnie sprawdza się w zakresie produktów dających się łatwo zbyć i sytuacjach, gdy dla odbiorcy znaczenie ma szybka dostawa. Metoda ta jest więc stosowania w przypadku branż takich jak spożywcza czy farmaceutyczna.  Tak więc na etapie budowania strategii logistycznej warto rozważyć zalety i wady wykorzystania wskazanego rozwiązania.

7. Wyodrębnienie strefy produktów o dużej rotacji 

Mowa tutaj o składowaniu produktów odznaczających się wysoką rotacją, szczególnie tych, które wykorzystują metodę FIFO (produkty wytworzone lub zakupione jako pierwsze, powinny jako pierwsze opuścić magazyn). Tak więc grupa dóbr o wysokiej rotacji powinna być możliwie najbliżej strefy pakowania. Prawidłowe planowanie logistyki w magazynie, to w tym przypadku skrócenie czasu przekazania produktu do nadania, a więc korzyść dla Twojego Klienta.

8. Optymalizacja polityki magazynowej firmy – zarządzanie zasobami

Ważną kwestią dla wielu przedsiębiorców jest monitorowanie daty przydatności produktu. Rozsądnym jest przyjęcie, iż towar poniżej danej daty całkowitego terminu ważności przestaje być pełnowartościowym towarem handlowym, a staje się towarem o charakterze marketingowym. Tego typu rozwiązanie to nie tylko realizacja niezwykle potrzebnej i aktualnej polityki będącej w zgodzie z ekologią, ale także respektowanie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Zarządzanie zasobami to umiejętne unikanie strat, zapewnienie wysokiej jakości usług naszym odbiorcom i ciągłość dostaw.

9. Wdrożenie systemu WMS na magazynie

Omawiając poszczególne aspekty, które pozwalają realnie oddziaływać na efektywność magazynu trafiamy nieustannie na oprogramowanie, które pozwala nadzorować nam przebieg procesów w naszej firmie czy usprawniać komunikację pomiędzy pracownikami z różnych działów. W jednym z naszych wdrożeń systemu WMS Packing przedsiębiorstwo zyskało przede wszystkim przejrzyste informacje i w zakresie lokalizacji towaru na magazynie oraz czasie realizacji wysyłek. Cały magazyn pracuje według zdefiniowanej marszruty. Z kolei algorytm dotyczący automatycznego wyboru spedytora na podstawie rodzaju towaru pozwala magazynierowi skupić się wyłącznie na zweryfikowaniu i zatwierdzeniu uzupełnionych danych, kolejno następuje drukowanie listu przewozowego i zamawianie kuriera. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach lub/i możliwości współpracy, zapraszamy do kontaktu.

Zapraszamy do obejrzenia naszego VIDEO 👇

Jeśli szukasz pracy, zerknij na portal Jooble. Tu znajdziesz oferty pracy w Warszawie i innych miastach Polski.