Rotomaty – jak zyskać dzięki nim przewagę?

Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o rotomatach i nie wiesz dlaczego warto zaopatrzyć w nie swój magazyn – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Zanim przejdziemy do tematu automatycznych regałów karuzelowych (tzw. rotomatów) przypomnij sobie dokładnie jak wygląda Twój magazyn – jakiej jest wielkości, jakie towary w nim magazynujesz, na jakie sektory jest podzielony, na jakich regałach składowane są Twoje towary oraz jak dużo ich jest. Zrobione?
W takim razie czytaj dalej!

Rotomaty – co to takiego?

Automatyczny regał karuzelowy zwany rotomatem to nowoczesne wielopoziomowe urządzenie służące do magazynowania i przechowywania zasobów w Twoim magazynie. Twórcom rotomatów przyświecała idea zastąpienia tradycyjnych regałów magazynowych urządzeniem, które pozwoli zaoszczędzić powierzchnię magazynu nawet o 80% i jednocześnie usprawni proces kompletacji zamówień, dodatkowo eliminując ilość pomyłek. Rotomat zapewnia łatwy dostęp do wszystkich magazynowanych towarów, bez znaczenia, gdzie znajduje się dany produkt.

Nawet jeśli jest umiejscowiony na najwyższej półce, urządzenie działa na zasadzie rotacji, czyli udostępnia operatorowi półkę, która w danej chwili go interesuje. Rotomat zapewnia również wysoką ergonomię pracy, a ponadto – integrację z systemami informatycznymi jak chociażby system WMS. Znakomicie sprawdzi się w przypadku kompletacji bardzo wielu indeksów (których liczba sięga setek lub nawet tysięcy), wydawania pojedynczych sztuk danego towaru oraz przy bardzo dużej ilości zleceń. Co najlepsze – rotomat sprawdzi się w każdej branży. Istnieje wiele różnych rodzajów tego typu urządzeń np. przeznaczone specjalnie dla produktów dłużycowych lub produktów małogabarytowych jak np. produkty farmaceutyczne.

Rotomaty magazynowe logistyka magazyn system WMS

Podsumowanie

Z posiadaniem rotomatu w magazynie wiąże się szereg różnych korzyści jakimi są m.in. oszczędność czasu, bezbłędna identyfikacja produktów, lecz przede wszystkim – rotomaty pomagają zaoszczędzić miejsce w obrębie Twojego magazynu aż o 80%, a to oznacza, że zmieścisz jeszcze więcej towarów niż było to wcześniej możliwe!

Jako AVOCADO Soft współpracujemy z dostawcą automatycznych regałów magazynowych, a nasz system WMS AVOCADO Packing posiada z nimi integrację.