Prowadzisz własną firmę i chcesz usprawnić proces dystrybucji towarów? Powinien zainteresować Cię cross-docking. Ta metoda dotyczy zarówno dystrybucji produktów, jak i materiałów produkcyjnych. Sprawdź, na czym dokładnie polega, czy każde przedsiębiorstwo może się zdecydować na jego wprowadzenie i jakie korzyści przynosi.

Cross docking – co to?

Zastanawiasz się, czym dokładnie jest cross-docking? Definicja mówi, że pojęcie to odnosi się do dystrybucji produktów. Metoda ta polega na wyeliminowaniu z łańcucha dostaw etapu magazynowania artykułów. Zamiast tego pojawia się przeładunek kompletacyjny. Oznacza to, że przyjmowany towar z dostawy jest od razu przygotowywany do dalszej wysyłki. Wdrożenie takiego procesu pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na realizację zamówień.

Jakie są zalety i wady cross-dockingu?

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się obecnie na wprowadzenie nowych rozwiązań w różnych obszarach. Działanie cross-docking w magazynie ma wiele zalet, a do najważniejszych należą wymienione niżej.

  • Jedną z najczęściej wymienianych korzyści jest efektywne zarządzanie przestrzenią magazynową. Metoda cross-docking eliminuje z łańcucha dostaw konieczność magazynowania towarów. Oznacza to mniejsze koszty na urządzanie magazynu. Zamiast dużej przestrzeni, wystarczy wygospodarować jedynie niewielkie miejsce potrzebne do przeładunku.

  • Kolejną zaletą wdrożenia cross dockingu jest zmniejszenie ilości pracy w przestrzeni magazynowej. Procedury wykonywane przez pracowników koncentrują się przede wszystkim na przyjęciu towaru. Konieczne jest sprawdzenie stanu i jakości produktów oraz przygotowanie ich do dalszej wysyłki. Znika zatem konieczność magazynowania towarów i ponownej kompletacji.

  • Cross-docking umożliwia znaczne skrócenie czasu dostaw. Proces związany z magazynowaniem i kompletowaniem zamówień bywa skomplikowany i zajmuje sporo czasu. Cross-docking pozwala na szybkie nadanie towaru.

  • Cross-docking pozwala także na zredukowanie śladu węglowego w związku ze skróceniem łańcucha dostaw. Efektywne zarządzanie magazynem i systemem wysyłki paczek to dodatkowa korzyść.

cross-docking, automatyzacja, zarządzanie, logistyka, magazyn, łańcuch dostaw, supply chain, system WMS, integracje, intralogistyka, IT w biznesie

Metoda cross-docking oprócz ogromnych zalet ma również kilka wad:

  • Początkowo cross-docking generuje wysokie koszty. Wynika to ze zmiany układu całego magazynu, aby móc stworzyć większą przestrzeń do rozładunku i załadunku. Jeżeli przedsiębiorstwo używa interfejsu do zarządzania magazynem, konieczne będzie jego dostosowanie do nowej sytuacji.

  • Minusem dla firm wdrażających to rozwiązanie, jest konieczność ingerencji w już istniejący łańcuch dostaw. Konieczne jest wykonanie ponownej synchronizacji podmiotów, które działają w jego obrębie.

  • Cross-docking wymusza także synchronizację oraz koordynację wielu różnych działań. Jeżeli firma nie dysponuje odpowiednimi narzędziami i nie jest w stanie odpowiednio zaplanować całego procesu, nie uzyska zamierzonego przepływu materiałów.

Metoda cross-docking – jak wykorzystuje się ją w magazynach?

Tradycyjny model działania magazynu wykorzystuje sprawnie zorganizowany łańcuch dostaw. Jego zadaniem jest łączenie ze sobą dostawców reprezentujących podaż z klientami reprezentującymi popyt. Dystrybucja nie jest ciągła, a kluczowa jest w tej sytuacji dostępna przestrzeń magazynowa. To tam składuje się surowce lub produktu do momentu, w którym będzie na nie zapotrzebowanie. Metoda cross-docking jest bardziej elastyczną i dynamiczną metodą. Wymaga co prawda precyzyjnej synchronizacji dostaw, obsługi przewoźników i klientów. Jednak znika konieczność przyjmowania towarów do magazynu i ich przechowywania.

Z jakich etapów składa się cross-docking?

Metoda cross-docking składa się z kilku etapów. Podstawą jest zamówienie towaru oraz zaplanowanie jego odbioru. Następny etap to przyjęcie dostaw w strefie przeładunkowej, gdzie zaczyna się trzeci etap. Produkty i materiały poddaje się kontroli jakości oraz weryfikije zgodność z listami przewozowymi. Sprawdza się również sam stan przesyłek pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Póżniej następuje przygotowanie ich do nadania do klienta oraz sama wysyłka.

cross-docking, automatyzacja, zarządzanie, logistyka, magazyn, łańcuch dostaw, supply chain, system WMS, integracje, intralogistyka, IT w biznesie

Różne rodzaje strategii w zakresie cross-dockingu

Rodzaje cross-dockingu można określić na podstawie sposobu, w jaki przedsiębiorstwa obsługują ładunki. Konkretna metoda zależy także od nośnika, jakiego używa się do transportu ładunków. Popularnym rodzajem cross-dockingu jest wykorzystywanie pełnych palet. Towar jest gotowy i kiedy trafia do firmy, podlega wyłącznie przyjęciu do strefy przeładunkowej. Następnie od razu trafia do dalszej dystrybucji. W tym wariancie udział pracowników magazynu w całym procesie jest minimalny.

Inna strategia to cross-docking z konsolidacją towarów. Produkty dostarczane do strefy przeładunkowej są przyjmowane, a następnie dokładnie sprawdzane przez personel. Następuje konsolidacja paczek i przygotowanie do nadania zgodnie z zamówieniami klientów. Towar może być ponownie spakowany np. na paletę lub w mniejsze opakowanie.

Trzecim wariantem jest cross-docking w tzw. wersji pośredniej. Przyjęty w strefie dostaw towar podlega konsolidacji zamówień. W procesie biorą udział nie tylko produkty dostarczone, ale i te przechowywane wcześniej w przestrzeni magazynowej przedsiębiorstwa. Ta metoda zapewnia większą elastyczność, dzięki przygotowywaniu zapasów w magazynie tymczasowym.

AVOCADO Packing jest systemem WMS, który idealnie nadaje się do zarządzania przestrzenią magazynową. Oprogramowanie pozwala na dokładne śledzenie drogi produktów oraz wskazuje ich położenie. Udogodnieniem dla pracowników jest też możliwość wyznaczenia optymalnej ścieżki kompletowania i transportu zamówienia, co przyśpiesza pracę i eliminuje błędy przy kompletowaniu zamówień. AVOCADO Packing działa także wraz z AVOCADO Shipping. Moduł pozwala na nadawanie przesyłek bezpośrednio z systemu ERP lub WMS.