Zmiany gospodarcze i ciągły rozwój technologiczny wymuszają na przedsiębiorstwach konieczność dostosowania się do nowoczesnych rozwiązań. Jest to istotne, aby firma pozostawała konkurencyjna. Reagowanie na zmiany rynkowe jest możliwe dzięki monitorowaniu trendów. Na bieżąco uaktualniana wiedza pozwala optymalizować procesy operacyjne, co sprzyja znacznie lepszemu zarządzaniu zapasami. Poznaj cele logistyki produkcji oraz jej fazy, aby pomóc swojej firmie w dalszym rozwoju.
Istota logistyki produkcji i jej zadania
Logistyka produkcji skupia się na dążeniu do racjonalnego przepływu surowców i danych w ogólnie pojętym procesie wytwarzania różnego rodzaju towarów. Nie dotyczy natomiast technologii produkcyjnej. Skupia się na organizacji systemu produkcyjnego oraz związanym z nim bezpośrednio otoczeniu magazynu, a także transporcie. Logistyka produkcji optymalizuje procesy produkcyjne w przedsiębiorstwie. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
Szczegółowe zadania logistyki produkcji zależą w dużej mierze od rodzaju i wielkości przedsiębiorstwa, a także branży, w której ono działa. W każdym przypadku konieczne jest skrupulatne analizowanie oraz modyfikowanie procesów, jakie do niej należą, aby uzyskać zamierzone efekty.
Optymalizacja logistyki produkcji to dążenie do zminimalizowania dużych stanów magazynowych, jeżeli nie są one konieczne. Zmniejszenie przestrzeni niezbędnej do przechowywania produktów znacząco wpływa na obniżenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Należy jednak pamiętać, aby przy obniżeniu stanów magazynowych zachować jednocześnie ciągłość dostaw.
Zapasy w logistyce produkcji
Logistyka produkcji zajmuje się między innymi szacowaniem ilości zapasów znajdujących się na stanie firmy i ich kontrolowaniem. Oznacza to utrzymywanie ich na takim poziomie, aby nie generowały niepotrzebnych kosztów, a jednocześnie mogły zaspokoić popyt rynkowy. W logistyce zapasy mogą zostać podzielone na trzy podstawowe rodzaje:
Fazy planowania logistyki produkcji
Przed wdrożeniem logistyki produkcji konieczne jest przeanalizowanie wszystkich procesów, jakie zachodzą w przedsiębiorstwie. Jest to istotne, ponieważ pozwala na zoptymalizowanie działalności firmy. Wyróżnia się trzy fazy planowania logistyki produkcji.
1. Planowanie przedwstępne oraz układanie strategii
Pierwsza faza wiąże się z przedwstępnym obmyślaniem strategii, do czego niezbędna jest analiza rynku. Pozwala ona na oszacowanie popytu na poszczególne produkty oferowane przez przedsiębiorstwo. Określa się także produkcyjność firmy i prowadzi szkolenia dla kadr decyzyjnych oraz pracowników. Zakończeniem tej fazy jest sporządzenie planu działania na określony czas.
2. Wstępne planowanie
Druga faza to planowanie wstępne, które polega na obraniu koncepcji docelowej oraz przeprowadzeniu szacunków w zakresie korzyści i strat. Na tym etapie uwzględnia się zarządzanie jakością produkowanych wyrobów. Obiera się również strategie dotyczące komunikacji oraz rozwiązywania ewentualnych konfliktów w firmie.
3. Wdrażanie oraz planowanie szczegółowe
Trzecia faza to moment wdrażania oraz planowania szczegółowego. Oznacza to, że zaczyna się korzystać z finalnej wersji opracowywanej wcześniej optymalizacji. Niezbędna jest także kontrola zapasów oraz wszelkich realizowanych procesów. Na tym etapie wykonuje się dodatkowe implementacje poprawek, dzięki którym zyskuje się większą stabilność produkcyjną.
Rola zaopatrzenia w logistyce produkcji
Rola zaopatrzenia w logistyce produkcji jest nie do przecenienia. Nieprawidłowe zarządzanie działem zakupów jest jednym z największych błędów. W takich sytuacjach firma produkcyjna nie ma możliwości kontynuowania podjętych działań. Brak surowców na stanie magazynowym wpływa na wstrzymanie działu produkcyjnego, a to naraża przedsiębiorstwo na ogromne straty. Może także powodować brak realizacji zamówień klientów. Zgodnie z definicją zaopatrzenie dotyczy nie tylko właściwego zarządzania zamówieniami materiałów potrzebnych do produkcji, lecz także sposobu ich składowania aż do momentu, kiedy zamówione produkty zostaną sprzedane lub wykorzystane w procesie produkcyjnym.
Kwestia zaopatrzenia ma bezpośredni wpływ na proces produkcji. Podstawą do prawidłowego działania przedsiębiorstwa jest więc logistyka dostaw zapewniająca ciągłość operacyjną. Jednocześnie konieczne jest ciągłe monitorowanie stanów magazynowych, tak aby nie doprowadzić do sytuacji, w której zamówionego towaru będzie za dużo i dojdzie do przeładowania magazynu.
Jak optymalizować procesy magazynowe pod kątem logistyki produkcji?
Analiza procesów produkcyjnych to jeden z pierwszych kroków ku optymalizacji pracy magazynu pod kątem logistyki produkcji. Ważne jest dokładne sprawdzanie stanów magazynowych i bieżące dbanie o odpowiednią ilość materiałów potrzebnych do produkcji. W tym przypadku podstawą jest wdrożenie dobrze dopasowanego oprogramowania WMS.
AVOCADO Packing jest systemem WMS, dzięki któremu zarządzanie przestrzenią magazynową staje się niezwykle łatwe i efektywne. Wdrażając moduł Packing, można umożliwić pracownikom dokładne śledzenie wszystkich zdarzeń magazynowych i zapewnić transparentność ich ruchów.
Aplikację AVOCADO Packing można bez problemu zintegrować z innym ważnym dla firmy oprogramowaniem, takim jak Comarch ERP XL czy MES. Comarch ERP XL jest systemem wykorzystywanym głównie przez średnie i duże przedsiębiorstwa. Jego moduły można jednak dopasować do potrzeb każdej firmy. AVOCADO Shipping współpracuje z Comarch ERP XL w zakresie nadawania przesyłek zgodnie z wymaganiami różnych firm kurierskich i spedytorskich. Z poziomu ERP możliwe jest między innymi automatyczne generowanie etykiet, listów przewozowych oraz szeregu innych dokumentów. Oprogramowanie pozwala także na wysyłanie spersonalizowanych powiadomień do klientów. W ten sposób zamawiający mogą od razu śledzić stan swojego zamówienia.