Wydanie towaru czy obsługa zwrotu to jedno z podstawowych zadań magazynu. Odpowiednia organizacja procesu i efektywne zarządzanie nim to klucz do sukcesu w tych dziedzinach. Kiedy klienci wymagają coraz szybszej realizacji zamówień, odpowiedni system informatyczny może okazać się nieocenioną pomocą. Poniżej przedstawimy możliwości, jakie oferuje system WMS Packing w zakresie wydań i zwrotów towarów.

Jak WMS Packing wpływa na kontrolę towarów i obsługę zwrotów w magazynie?

WMS Packing to system, który umożliwia kompleksowe zarządzanie magazynem i procesami związanymi z wydawaniem towarów oraz obsługą zwrotów. Dzięki zastosowaniu systemu firma może skutecznie kontrolować ilość towarów w magazynie oraz ich ruchy, pozwalając na szybsze i bardziej efektywne kompletowanie zamówień. W przypadku zwrotów, system WMS Packing umożliwia śledzenie i kontrolowanie całego procesu, co wpływa na poprawę jakości obsługi klientów oraz minimalizację kosztów. Implementacja systemu WMS Packing w zakresie wydań towarów i obsługi zwrotów przekłada się na poprawę efektywności procesów logistycznych. Dzięki temu firma może zwiększyć swoją konkurencyjność, a znajdzie odzwierciedlenie w zyskach.

system WMS, zarządzanie wydaniami towarów i zwrotami konsumenckimi na magazynie

Skróć czas realizacji zamówień i popraw jakość obsługi z WMS Packing

System WMS Packing pozwala na łatwiejsze i szybsze zarządzanie magazynem oraz redukcję kosztów związanych z obsługą magazynu. Automatyzacja procesów w systemie WMS znacznie skraca czas realizacji zamówień, co wpływa na poprawę efektywności magazynu. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zaoferować klientom szybszą obsługę. Ponadto, redukcja błędów ludzkich w procesach magazynowych, która jest jednym z efektów wdrożenia systemu WMS Packing, wpływa na poprawę jakości obsługi i zwiększenie poziomu zaufania klientów do przedsiębiorstwa. Wdrażając system WMS Packing, przedsiębiorstwo inwestuje w swoją przyszłość, zwiększa swoją konkurencyjność oraz przygotowuje się na przyszłe wyzwania rynkowe.

Weryfikacja ilościowa i kontrola jakości przy wydaniu towaru

W systemie WMS AVOCADO Packing istnieje możliwość weryfikacji już spakowanego zamówienia na wiele różnych sposobów. Utworzyliśmy dodatkowy moduł, który odpowiada tylko za weryfikację już spakowanych zamówień. Weryfikacja ta może polegać na tym, że podajemy sumaryczną ilość każdej pozycji, a prościej – ilość towarów, które będą wysyłane. Tak naprawdę tych możliwości jest bardzo wiele, możemy wykorzystać ten dedykowany moduł albo jakieś inne rozwiązania poboczne.
Podczas wydań i wysyłek ważne jest, aby panować nad tym, jakie dokładnie towary wydajemy. Oznacza to, że musimy zweryfikować to, czy operator magazynu odpowiednio spakował dany towar. Możemy posłużyć się następującym przykładem – wyobraźmy sobie sytuację, w której na magazynie mamy pickera i osobę pakującą. Picker zabiera na strefę pakowania odpowiedni towar zgodny z zamówieniem, a następnie podaje sumaryczną ilość tego towaru. W ten sposób bardzo łatwo możemy od razu uniknąć błędu przy wysyłce towaru. Często ten temat weryfikacji towarów przed wysyłką obrazuje się jako taki duży problem, że trzeba wszystko jeszcze raz przeliczać, część firm tego oczekuje i oczywiście tak trzeba robić jeśli tego wymaga proces. Natomiast sporą część błędów związanych z kompletacją rozwiążemy po prostu prosząc operatora, aby podawał sumaryczną ilość sztuk podczas kompletacji zamówienia.
Kolejnym przykładem weryfikacji wysyłek jest nagrywanie procesu pakowania. Klienci często montują sobie kamerę nad stołem pakowania, która robi zdjęcia bądź nagrywa proces pakowania zamówienia. Dzięki temu zyskujemy swego rodzaju zabezpieczenie w przypadku ewentualnych roszczeń konsumenta dotyczących kompletności czy zgodności zamówienia. Wówczas mamy dowód w postaci uwiecznionego materiału foto/wideo i możemy w łatwy sposób wszystko zweryfikować. W aplikacji WMS zapisujemy czas, w którym dokument został zakończony i potwierdzony, a następnie możemy porównać to z materiałem z kamery o danym czasie. Taki materiał możemy załączyć do konkretnego zamówienia w aplikacji i służy nam on jako udokumentowanie tego, że pakowacz wykonał swoją pracę poprawnie.
W systemie WMS Packing istnieje możliwość ewidencji partii wybranych towarów. Nie musi być to ściśle kontrola partii zarówno przy przyjęciu jak i wydaniu towaru. W jednym z naszych wdrożeń klient potrzebował, aby dla konkretnego asortymentu stosować kontrolę partii tylko przy wydaniu.  Oznaczało to, że operatorzy nie muszą skanować partii zarówno przy przyjęciu jak i wydaniu, najwyraźniej nie było takiej potrzeby biznesowej. Tym samym skracaliśmy czas skanowania numerów seryjnych przy przyjęciu i stosowaliśmy kontrolę partii wyłącznie przy wydaniu.

Optymalizuj swoje procesy magazynowe z WMS Packing!

Podsumowując, system WMS Packing stanowi niezbędne narzędzie dla każdej firmy, która pragnie usprawnić swoje procesy magazynowe. Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej technologii, przedsiębiorstwa mogą liczyć na optymalizację przepływu towarów, automatyzację procesów, redukcję błędów ludzkich oraz poprawę jakości obsługi klienta. Wdrożenie systemu WMS Packing może przynieść realne korzyści finansowe, w tym zmniejszenie kosztów operacyjnych oraz zwiększenie efektywności pracy magazynowej. Dlatego też warto rozważyć jego implementację w swojej firmie, aby zwiększyć jej konkurencyjność i zadowolenie klientów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą AVOCADO Soft i skorzystania z profesjonalnej pomocy wdrożeniowej. Skontaktuj się z naszymi ekspertami!