Moduł magazynowy – co to jest i jak go obliczyć?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wielką wagę ma ułożenie regałów w obrębie Twojego magazynu? Optymalne wykorzystanie miejsca dostępnego w Twoim magazynie to podstawa. Im większą liczbą towarów będziesz operować, tym większe zyski Twój magazyn będzie w stanie wygenerować.

Po przeczytaniu tego krótkiego wpisu dowiesz się, w jaki sposób najlepiej wykorzystasz potencjał swojego magazynu!

Czym jest moduł magazynowy?

Najprościej mówiąc moduł magazynowy to projekt optymalnego ułożenia regałów na magazynie, a także komfortowy ich podział na strefy składowania. Każdy magazyn składa się z modułów, czyli mniejszych części służących do magazynowania zasobów. Wyróżniamy dwa rodzaje modułów magazynowych:

  • moduł prostopadły występuje, kiedy jednostka ładunkowa jest ułożona krótszym bokiem względem drogi transportowej

moduł magazynowy, moduł magazynowy co to jest, moduł magazynowy jak obliczyć, system wms, magazyn, logistyka, oprogramowanie wms, wdrożenia systemów informatycznych
  • moduł równoległy występuje, kiedy jednostka ładunkowa jest ułożona dłuższym bokiem względem drogi transportowej

moduł magazynowy, co to jest moduł magazynowy, moduł magazynowy jak obliczyć, system wms, magazyn, logistyka, oprogramowanie wms, wdrożenia systemów informatycznych

Moduł magazynowy – jak wyznaczyć powierzchnię?

W składowaniu rzędowym moduł magazynowy to część najmniejszej powtarzalnej części dwóch rzędów jednostek ładunkowych wraz z luzami manipulacyjnymi i drogą pomiędzy nimi. Zgodnie z powyższym możemy wyznaczyć pole powierzchni modułu magazynowego według następującego wzoru:

M = (2d + G) · l

gdzie:
d – szerokość jednostki ładunkowej [m]

l – długość jednostki ładunkowej [m]

G – szerokość drogi manipulacyjnej [m]

M – pole powierzchni modułu magazynowego [m2]

Teraz już wiesz, w jaki sposób możesz wyznaczyć pole powierzchni modułu magazynowego. W związku z tym optymalne rozmieszczenie regałów w obrębie Twojego magazynu nie powinno stanowić dla Ciebie większego problemu. Jeśli potrzebujesz w tym temacie porady eksperta, skontaktuj się z nami!

Pomagamy w optymalnym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej