Stojąc przed wyborem systemu WMS przedsiębiorstwa często zastanawiają się czy postawić na gotowe rozwiązania czy zainwestować w system dostosowany do unikalnych procesów i tworzony na zamówienie (inaczej mówiąc: kastomizowany). Na temat takich wyborów napisano już wiele. W tym wpisie nie będziemy roztrząsali wszystkich za i przeciw, powiemy natomiast jak można rozsądnie wdrożyć w magazynie ustandaryzowany WMS z opcją późniejszej rozbudowy.
Jak działa Twój magazyn: typowe procesy czy niestandardowe ścieżki?
Wdrożenie gotowego rozwiązania magazynowego będzie tańsze i szybsze, jednak może pozostawić niedosyt względem niektórych funkcjonalności, których np. nie ma w standardzie, a z punktu widzenia firmy są niezbędne. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w większości magazynów podstawowe procesy są podobne i powtarzalne. Tym samym, wymagane kluczowe funkcjonalności w WMS będą standardem, czyli będą pokrywały się z tymi, jakie odnajdziemy w innych przedsiębiorstwach. Mówimy tutaj o podstawowych założeniach systemu do zarządzania magazynem tzn. rejestracji wszystkich zdarzeń: przyjęcia i wydania towarów, monitorowaniu ruchu towarów, kompletacji zamówień, zarządzania zapasami, wysyłkami, zwrotami oraz inwentaryzacji.
Proporcje rozkładają się 80% do 20%, gdzie znakomitą większość stanowią podobne procesy magazynowe, a 20% to procesy niestandardowe. Standaryzacją systemu określamy bowiem najczęściej pojawiające się wymagania klientów. Przejawia się to w zaprojektowaniu gotowych ścieżek realizacji procesów w danym modelu biznesowym, które w kolejnych krokach mogą stanowić podstawę do dalszych modyfikacji pod potrzeby konkretnych klientów.
Uzasadniona potrzeba wdrożenia rozwiązania kastomizowanego pojawia się wtedy, kiedy w magazynie i całym przedsiębiorstwie zachodzą procesy znacznie odbiegające od standardowych. Zamodelowanie takich procesów, a następnie ich odwzorowanie w systemie WMS jest czasochłonne, wymaga większych nakładów finansowych i zaangażowania po stronie obu podmiotów.
Nie zmienia to faktu, że modelując procesy na etapie analizy przedwdrożeniowej, warto dążyć do jak największej standaryzacji względem dobrych praktyk stosowanych w logistyce. Z doświadczenia wdrożeń w wielu firmach wiemy, że przedsiębiorstwom zdarza się naciskać na kastomizację, bo utarte schematy działania traktują jako niestandardowe zasady. Tymczasem procesy dałoby się tylko nieznacznie zmodyfikować i uprościć z korzyścią dla przedsiębiorstwa.
Na co postawić przy wyborze systemu: działający od ręki standard czy kastomizacja?
Wracając do meritum, ważne jest określenie co jest kluczowe dla przedsiębiorstwa oraz bez czego magazyn nie będzie mógł właściwie funkcjonować. Dobrym rozwiązaniem jest wybór systemu, który oferuje standard z ewentualną późniejszą możliwością dostosowania. Nasze doświadczenie w projektowaniu systemu WMS oraz wdrażaniu go, zaowocowało opracowaniem systemu AVOCADO Packing w opcji START.
System zakłada standaryzację na poziomie głównych procesów magazynowych:
- automatyzacja przyjęć i wydań,
- przesunięcia międzymagazynowe,
- wskazywanie lokalizacji towaru i podpowiadanie ścieżki zbiórek po magazynie,
- możliwość generowania własnych etykiet dla położeń i towarów,
- kilka możliwości kompletacji (np. Multi-order Picking, zamówienia jednopozycyjne (także z opcją One-Click), etc.,
- określony standard integracji z systemami ERP,
- zarządzanie zapasami,
- możliwość wydruku listów przewozowych wprost z systemu WMS.
Ten system WMS przeznaczony jest do kompleksowej obsługi procesów magazynowych w przedsiębiorstwach o mniejszym stopniu skomplikowania procesów. Jego głównym celem jest wzrost wydajności magazynu. Z pomocą AVOCADO Packing Start przyjmiesz towar do magazynu, właściwie go rozlokujesz, następnie bezbłędnie i szybko skompletujesz zamówienia, które kolejno wyślesz sprawnie wprost z systemu.
W systemie AVOCADO Packing Start mamy kilka opcji standardu do wyboru pod kątem procesów zachodzących w magazynie. Rozwiązanie jest wydajne, elastyczne i skuteczne – przy konfiguracji wybierasz te elementy, które są najbardziej istotne dla Twojej firmy. System podzielony jest na 6 modułów, które wspomagają zarządzanie magazynem. Są to: Kompletacja, Wydanie, Przesunięcie, Przyjęcie, Inwentaryzacja i Problemy.
Jak to działa?
Z AVOCADO Packing Start korzystasz niemal od zaraz. Po prostu wybierasz, których funkcjonalności potrzebuje Twój magazyn i po krótkim wdrożeniu korzystasz z możliwości systemu. Jest to bardzo wygodne dla małych i średnich przedsiębiorstw, a widoczne korzyści pojawią się od razu:
- optymalizacja procesów i niższe koszty operacyjne,
- zgodność danych i brak pomyłek dzięki integracji i automatycznemu uzupełnianiu z systemu ERP,
- automatyzacja wystawiania i wprowadzania dokumentów przyjęcia, wydania etc. i synchronizacja z systemem zewnętrznym (np. ERP),
- monitorowanie ruchów towarowych i kontrola partii, serii, daty ważności itp.,
- kontrola pracy i bardziej wydajne wykorzystanie czasu magazynierów.
System w technologii PWA działa na urządzeniach z systemem Windows, Android, Linux, iOS, czyli komputerach, tabletach, smartfonach i terminalach danych. Aplikacja mobilna dla operatora (pracownika magazynu) na urządzenia przenośne jest intuicyjna w obsłudze i posiada przejrzysty interfejs. Rozwiązanie ma 3 wersje językowe: polską, angielską i ukraińską.
Decydując się na AVOCADO Packing Start otrzymujesz system dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa, a zarazem skalowalny, bowiem kiedy chcesz możesz domowić pozostałe funkcjonalności lub my możemy zmodyfikować je dla Ciebie na późniejszym etapie. Reasumując, implementacja takiego ustandandaryzowanego produktu WMS opiera się o konfigurację systemu wg zdiagnozowanych potrzeb i ustalonych ścieżek oraz minimalne wdrożenie. Rozwój Twojej firmy może iść w parze z wdrażaniem kolejnych funkcjonalności.
Nie zwlekaj, zapytaj jak możemy pomóc Twojemu magazynowi!