Dla kogo przeznaczony jest system WMS?

WMS to skrót od Warehouse Management System, czyli system do zarządzania magazynem. Co to oznacza? Oprogramowanie WMS to kompleksowy system informatyczny, który pozwala na pełną kontrolę ruchu towarów w magazynie. Pomaga nam optymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową. Dzięki technologii kodów kreskowych i RFID, program WMS w dużym stopniu podnosi wydajność pracy.

Dla kogo jest przeznaczony system WMS? Zdecydowanie dla firm handlowych, produkcyjnych oraz serwisowych, posiadających spore ilości towarów, które przechowują na magazynie.

Program WMS znajduje swoje zastosowanie w bardzo wielu różnych branżach – produkcyjnej, dystrybucyjnej etc., od firmy elektronicznej, aż po farmaceutyczną. Ogólnie rzecz biorąc system informatyczny WMS sprawdzi się w każdym miejscu, gdzie potrzebna jest poprawa kontroli zapasów, a także łatwiejsza i szybsza identyfikacja przechowywanych towarów. Ponadto, oprogramowanie WMS pomaga skrócić czas kompletacji zamówień jednocześnie zmniejszając ilość pomyłek, a także dokonuje inwentaryzacji w sposób automatyczny. Dzięki niemu znacząco zmniejszymy koszty magazynowania towarów oraz kontroli obecnych stanów magazynowych.

system wms, magazyn, logistyka, oprogramowanie wms, program wms, wdrożenia systemów informatycznych

ERP czy WMS?

Czym różni się system ERP od systemu WMS? Dlaczego nie wystarczy tylko samo oprogramowanie ERP? System ERP świetnie sprawdzi się w przypadku sekwencyjnych operacji, jednakże nie posiada wielu przydatnych funkcjonalności w obszarze zarządzania magazynem i optymalizacji procesów związanych ze spedycją. Program WMS posiada natomiast zaawansowane i rozbudowane możliwości oraz jest przystosowany do działania w operatywnym trybie przyjmowania, składowania i spedycji towarów, biorąc pod uwagę przy tym różne parametry każdego z nich. System do zarządzania magazynem WMS bardzo często integruje się z systemem ERP, który funkcjonuje w danej firmie (integracjom naszego systemu WMS z systemami ERP poświęciliśmy odrębny artykuł, który przeczytasz klikając tutaj). Wymiana danych pomiędzy tymi programami powinna zachodzić w sposób płynny i sprawny. W ten sposób możemy w pełni zautomatyzować przepływ towarów w naszym magazynie. Kompleksowa optymalizacja pracy całego magazynu z pewnością należy do najistotniejszych korzyści z implementacji systemu WMS. Być może przyda się on i Tobie?