Optymalizacja Pracy Magazynu

Każdemu przedsiębiorcy zależy na optymalizacji pracy wewnątrz jego firmy. Istnieje wiele dróg, aby tego dokonać. Od automatyzacji różnych procesów jak np. obieg dokumentów, po inne metody mające na celu utrzymanie dynamiki pracy w firmie. W tym artykule skupimy się technikach zarządzania stockiem magazynowym, dzięki którym znacząco usprawnisz pracę swojego magazynu. Jeśli zastanawiasz się co kryje się za tajemniczymi akronimami zawartymi w nagłówku – FIFO, FEFO, LIFO – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

FIFO, FEFO i LIFO

Słysząc te nazwy po raz pierwszy możesz odnieść wrażenie, że są to imiona bohaterów bajki dla dzieci, lecz nie daj się zmylić! Nie należy ich trywializować, gdyż są to skrótowce nazw metod zarządzania towarami na magazynie, które istotnie wpływają na jakość jego pracy. Zajmijmy się rozszyfrowaniem tych akronimów.

Pierwszy z nich, FIFO (First In, First Out), polega na wydawaniu w pierwszej kolejności tych towarów, które jako pierwsze pojawiły się na magazynie. Jest to jedna z najczęściej stosowanych technik wydań magazynowych. Ten model zapewnia nam zminimalizowanie szansy na zaleganie towaru na magazynie.

Kolejną metodą jest FEFO (First Expired, First Out). Bazuje ona na wydawaniu w pierwszej kolejności tych towarów, których data ważności kończy się najwcześniej. Technika ta dotyczy głównie produktów, które mają określoną datę przydatności, jak np. produkty spożywcze. Jej główną zaletą jest zapobieganie stratom z powodu przeterminowania produktów.

Ostatnią techniką jest LIFO (Last In, First Out), która polega na wydawaniu w pierwszej kolejności tych towarów, które jako ostatnie trafiły na nasz magazyn. Ta metoda jest stosowana zdecydowanie najrzadziej, ponieważ w większości przypadków jest po prostu mało skuteczna. Istotną zaletą tej zasady jest ułatwienie magazynowania naszych towarów. Może okazać się bardzo przydatna w przypadku składowania produktów, których data przydatności nie jest aż tak ważna bądź jest dość odległa.

FIFO FEFO LIFO logistyka magazyn system WMS

Dlaczego warto z nich korzystać?

system wms, magazyn, logistyka, oprogramowanie wms, program wms, wdrożenia systemów informatycznych

Zastosowanie tych metod pozwala poprawić tempo realizacji zleceń oraz w istotnym stopniu ograniczyć zaleganie towaru na magazynie. Metody FIFO, FEFO i LIFO nadają jasne reguły procesom wydań i przyjęć towarów. Odpowiednio dobrane do specyfiki pracy pomogą Ci zauważalnie zredukować ryzyko poniesienia strat i tym samym – zwiększyć zyski ze sprzedaży. Dzięki korzystaniu z opisanych powyżej metod zachowasz odpowiedni porządek pracy w swoim magazynie. Warto zatem poświęcić trochę czasu na analizę każdej z nich i przede wszystkim – analizę procesów w Twojej Firmie i specyfiki branży, którą się zajmujesz.

FIFO, FEFO, LIFO – którą z metod wybrać?

Odpowiedź jest prosta – wybierz tę metodę, która najlepiej pasuje do Twojej branży, rodzaju asortymentu w Twoim magazynie, a także specyfiki pracy w Twojej Firmie. Każda z tych metod odpowiada różnym modelom pracy, a te z kolei zależne są od branży i towarów jakie magazynujesz. Dobór właściwej techniki zarządzania zasobami to nie lada wyzwanie, a więc warto potraktować to poważnie. Wiąże się to również z przystosowaniem magazynu do nowego modelu pracy, np. stosując metody FEFO kładziemy spory nacisk na selekcję towarów, a więc muszą być one łatwo dostępne dla operatora magazynowego. Wszystkie trzy zasady – FIFO, FEFO oraz LIFO – stosuje się również jako metody wyceny zapasów i ich rozchodu – korzysta z nich nie tylko magazyn, ale również i księgowość.

Metody Zarządzania Stockiem a WMS Packing

W naszym autorskim rozwiązaniu WMS AVOCADO Packing istnieje możliwość dostosowania pracy do wybranej metody – FIFO, FEFO bądź LIFO. System WMS Packing wyznacza operatorowi właściwą ścieżkę kompletacji. W zależności od wybranej zasady, operator będzie w pierwszej kolejności pobierać te towary, które wskazuje mu system WMS Packing. Dla przykładu: Przy wyborze zasady FIFO, aplikacja WMS Packing informuje magazyniera, że najpierw ma pobierać te towary, które na magazynie pojawiły się najwcześniej. Wybór konkretnej metody kompletacji omówi z Tobą nasz zespół ekspercki podczas analizy wdrożeniowej.

system wms, magazyn, logistyka, oprogramowanie wms, program wms, wdrożenia systemów informatycznych

Podsumowanie

Najpopularniejsze metody zarządzania stokiem magazynowym to:

  • FIFO (First In, First Out – Pierwsze na Magazynie, Pierwsze do Wydania)
  • FEFO (First Expired, First Out – Pierwsze Traci Ważność, Pierwsze do Wydania)
  • LIFO (Last In, First Out – Ostatnie na magazynie, Pierwsze do Wydania)

To, która metoda sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, zależy od Twojej branży, a także specyfiki pracy Twojego magazynu. Skorzystaj z porady naszego specjalisty.

Zamów prezentację systemu WMS AVOCADO Packing