Branża: dystrybutor proekologicznych rozwiązań zmniejszających objętość wyrzucanych śmieci

CEL WDROŻENIA: Usprawnienie procesów logistycznych, z naciskiem na automatyzację procesu wysyłek. Integracja WMS z wieloma źródłami danych oraz istniejącą strukturą informatyczną. 

Odwzorowanie nowej struktury fizycznej magazynu w systemie WMS.

Asortyment Klienta, dystrybutora innowacyjnych i praktycznych rozwiązań umożliwiających zmniejszenie objętości wyrzucanych śmieci, zadowoli każdego miłośnika proekologicznych rozwiązań. W ofercie znajdują się zgniatarki do śmieci, kosze do segregacji śmieci i inne akcesoria, których celem jest rozwiązanie problemu szybko zwiększającej się ilości plastikowych butelek oraz puszek. Misją firmy, jest usprawnienie funkcjonowania selektywnej zbiórki odpadów, tak aby stawała się ona łatwa, przyjemna i coraz bardziej opłacalna.

→ Sytuacja przed wdrożeniem WMS Packing

Przedsiębiorstwo jest oficjalnym dystrybutorem kilku marek oraz posiada sklep internetowy. Firma wykorzystuje tradycyjne, jak również nowoczesne kanały sprzedaży, dostarcza towary na rynek polski oraz europejski. 

Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu systemu WMS AVOCADO Packing, Klient korzystał już z naszego rozwiązania AVOCADO Shipping – aplikacji przeznaczonej do sprawnego nadawania przesyłek. Decyzja o wdrożeniu systemu WMS AVOCADO Packing, wydawała się logiczną kontynuacją usprawniania procesów logistycznych w firmie. Nie bez znaczenia był fakt, że obydwa rozwiązania są częścią zintegrowanego systemu AVOCADO Soft, co było mocnym argumentem za stabilnością rozwiązania. 

Zanim zapadła decyzja o wdrożeniu systemu do zarządzania procesami magazynowymi, przedsiębiorstwo korzystało z systemu Comarch ERP Optima. System sprawdzał się jedynie do obsługi w miarę prostych operacji magazynowych, pełnił on tylko funkcję egzekucyjną, a nie zarządczą. Aktualnie wykorzystywany przez przedsiębiorstwo magazyn ma ponad kilka tys. m2, 5000 tys produktów oraz 8. magazynierów, a w ramach przestrzeni magazynowej obsługiwane są 2 firmy – z całkowicie różnym asortymentem.

→ Realizacja usługi wdrożenia WMS

System WMS AVOCADO Packing został wdrożony w obszarze przyjęć, wydań, zatowarowania stref, kompletacji, wysyłek z obsługą spedycyjną, inwentaryzacji wraz z  zaawansowanym raportowaniem w obszarze procesów oraz wydajności pracy magazynierów. Przed wdrożeniem magazyn został zamodelowany na nowo, pojawiły się położenia. Firma dysponowała jednym magazynem fizycznym, w który ze względu na rozproszony charakter asortymentu postawione zostały dwa magazyny wirtualne. Baza systemu WMS połączona została z dwoma bazami systemów ERP Comarch Optima. Dzięki temu numery EAN z systemu ERP Optima, automatycznie zsynchronizowały się w systemie Packing – w celu zachowania spójności między systemami. 

→ Efekty współpracy

System AVOCADO Packing wpisał się swoją funkcjonalnością w istniejący już w przedsiębiorstwie automat procesów, wykonany wcześniej przez partnera Comarch obsługującego Klienta. Jego działanie polegało na automatycznym potwierdzaniu dokumentów spływających do systemu oraz przekształcanie ich do WZ. Samo WZ trafiało do systemu Packing, a po realizacji było automatycznie zatwierdzane. 

Dodatkowym usprawnieniem, na którym szczególnie zależało firmie, była opcja anulowania otwartego dokumentu w systemie Comarch ERP Optima, jeszcze w trakcie jego realizacji przez operatora. Wzięło się to stąd, iż jednym z nagminnych problemów, przysparzającym nie tylko ogromu pracy, ale również mocno obciążającym finansowo, była częsta anulacja zamówień przez klientów. O wiele korzystniejszym dla przedsiębiorstwa było przerwanie kompletacji zamówienia w połowie, niż obsługa samych zwrotów. W związku z tym zamodelowaliśmy proces tak, aby informacja blokująca dokument wpadała do systemu WMS Packing, a stworzona przez naszych specjalistów procedura monitorowała sytuację na bieżąco.

Kolejnym usprawnieniem, wdrożonym na prośbę firmy była opcja “one click”, pozwalająca na ponowne zeskanowanie produktu i tym samym zwiększająca jego ilość. Funkcja ta jest niezwykle przydatna w przypadku podobnego asortymentu, różniącego się np. tylko kolorem lub rozmiarem, dzięki temu mamy pewność, że pobrany został właściwy towar. Systemowa blokada docelowo ma chronić przed błędnym skompletowaniem produktu – magazynier zobligowany jest do zeskanowania każdej sztuki w linii na dyspozycji wydania.

Dzięki systemowi Packing oraz dedykowanym rozszerzeniom systemu, przedsiębiorstwo zyskało kontrolę nad stanami magazynowymi. Zminimalizowano błędy oraz uzyskano wsparcie procesów sprzedażowych, poprzez spersonalizowane procesy związane z kompletacją. Bogate możliwości raportowania umożliwiły kontrolę ilości realizacji operacji magazynowych, liczbę dyspozycji z problemami, procent realizacji dokumentów przez danego operatora, realizacji wydań przez magazynierów, raporty dzienne z pracy i wiele innych.

→ Korzyści z wdrożenia: 

  • przyspieszenie pracy
  • zaawansowane analizy wydajności pracy poszczególnych pracowników
  • pełna integracja z systemem ERP Comarch Optima pozwoliła na zastosowanie automatów odpowiedzialnych za wydruki dokumentów z systemu ERP
  • Opracowanie – w systemie WMS procesu dla anulowanych zamówień – nowatorskie rozwiązanie blokady realizacji w trakcie jej trwania, przez opracowanie dedykowanej procedury
  • Zminimalizowanie wskaźnika błędów kompletacyjnych